ترفندهای ویژه زاپیا و شریت

ترفندهای ویژه زاپیا و شریت
نکات ویژه و کاربردی از زاپیا و شریت برای انتقال فایل بین انواع دستگاه‌ها با وای فای

برای انتقال فایل به صورت بیسیم بین انواع لپ تاپ، کامپیوتر، موبایل و تبلت با هر نوع سیستم عاملی که داشته باشند می‌توانید از نرم افزارهای ارسال فایل با وای فای استفاده کنید، این نرم افزارها رایگان هستند و سرعت انتقال بسیار بالایی دارند روی هر سیستم عاملی نصب می‌شوند و نیازی به اینترنت ندارند؛ در این مقاله 2 مورد از نرم افزار انتقال فایل از طریق وایرلس را معرفی می‌کنیم و به چند نکته خاص از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شریت | SHAREit

شریت نرم افزار رایگان انتقال فایل به صورت بیسیم ساخت شرکت لنوو است که بر روی سیستم عامل های موبایل (اندروید، آی‌اواس اپل) و کامپیوتر (مایکروسافت ویندوز، مکینتاش اپل) قابل نصب است، با این نرم افزار می‌توانید بین دستگاه‌هایی که وای فای دارند بدون نیاز به اینترنت با سرعت بسیار زیادی انواع فایل‌ها را منتقل کنید.

برای دانلود شریت و نصب آن بر روی اندروید، آیپد و آیپاد و آیفون، مایکروسافت ویندوز و مک کلیک کنید.

Shareit را به فارسی شیریت و شریت هم می‌نویسند.

آموزش شریت در موبایل اندروید

ارسال فایل

برای ارسال فایل با وایرلس به وسیله برنامه شریت اندروید این آموزش را دنبال کنید.

ابتدا شریت را در موبایل باز کرده و سپس بر روی دکمه send بزنید.

از صفحه باز شده می‌توانید انواع فایل‌هایی که در موبایل دارید (فیلم، برنامه، عکس، موسیقی) را انتخاب کنید و دوباره دکمه send را بزنید (تصویر پایین)

در این صفحه (تصویر پایین) گزینه‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را فعال کنید و سپس دکمه Next را بزنید تا به صفحه رادار جستجوی افراد وارد شوید.

در این صفحه رادار، تصویر و نام افرادی که در نزدیکی شما دارای شریت روشن هستند و آماده دریافت فایل هستند را نشان می‌دهد پس با انتخاب هر فردی فایل به آن شخص منتقل می‌شود.

در نهایت وارد صفحه انتقال فایل ‌می‌شوید، در بالای صفحه زمان سپری شده و مقدار فایل ارسال شده را می‌توانید ببینید.

هنگامیکه فایل‌ها در حال ارسال هستند امکان چت خصوصی با دریافت کننده فایل ها را دارید، باید در پایین صفحه اقدام به ارسال پیام کنید (تصویر زیر)

دریافت فایل

برای دریافت فایل در shareit باید بعد از باز کردن برنامه بر روی دکمه Receive بزنید تا وارد صفحه بعدی شوید

در این صفحه باید تمامی گزینه‌ها را روشن کنید و دکمه Next را بزنید

در صفحه رادار منتظر فرد ارسال کننده بمانید تا شما را انتخاب کند و فایل‌ها را برایتان ارسال کند

انتقال فایل از شریت موبایل به کامپیوتر

با استفاده از شریت موبایل می‌توانید فایل‌هایتان را با وای‌فای به کامپیوتر منتقل کنید، برای این کار باید در موبایل اندروید خودتان داخل برنامه شریت بر روی آیکون چهار مربع بالا گوشه سمت راست بزنید سپس گزینه Connect PC را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید بین دو تا کامپیوتر و لپ تاپ از طریق وای فای و این نرم افزار فایل ارسال کنید.

ارسال گروهی

در شریت می‌توانید بین چند دستگاه به صورت گروهی فایل ارسال کنید برای اینکار در نرم افزار شریت اندروید از گوشه بالا سمت راست بر روی آیکون چهار مربع بزنید و سپس گزینه Group Share را انتخاب کنید.

  • اگر قصد ساخت گروهی را دارید باید گزینه CREATE GROUP را انتخاب کنید
  • اگر قصد اتصال به گروهی را دارید باید گزینه JOIN GROUP را انتخاب کنید

دریافت فایل بدون نصب شریت

برای استفاده از شریت باید بر روی هر دو دستگاه این نرم افزار نصب باشد ولی شریت قابلیت جالبی دارد که حتی اگر دستگاهی این برنامه را نداشته باشد باز هم بتواند از دستگاه دیگری که شریت را نصب دارد فایل دریافت کند.

با استفاده از قابلیت WebShare می‌توانید از دستگاهی که SHAREit بر روی آن نصب است به دستگاهی که SHAREit را ندارد فایل ارسال کنید.

چگونه به دستگاهی که شریت ندارد فایل ارسال کنیم؟

شریت دستگاهی که قرار است فایل ارسال کند را باز کنید.

بر روی آیکون چهار مربع کلیک کنید و سپس گزینه WebShare را انتخاب کنید (تصویر پایین)

فایل‌هایی که قصد ارسال آن‌ها را دارید انتخاب کنید

سپس دکمه Send را بزنید

یک صفحه باز می‌شود که به شما می‌گوید دستگاهی که قصد دریافت فایل‌ها را دارد باید به هات اسپات دستگاه فرستنده وصل شود.

پس از وصل شدن به دستگاه فرستنده باید آدرس آی پی (در تصویر زیر برابر است با 192.168.43.1:2999) که در قسمت Step 2 نوشته است را وارد مرورگر وب (کروم یا فایرفاکس یا اوپرا یا غیره) خود کنید

حالا فایل‌هایی که دستگاه فرستنده برایتان ارسال کرده است را در مرورگرتان می‌بینید و می‌توانید دریافت کنید (در تصویر زیر یک برنامه ارسال شده و می‌توان با کلیک بر روی تصویر فلش آبی رو به پایین آن را دریافت کنید)

چرا سرعت انتقال شریت کم است؟

سرعت انتقال فایل با وای فای بین دو دستگاه به وسیله شریت بسیار زیاد است ولی دلایلی نیز وجود دارد که باعث کاهش سرعت انتقال می‌شود که چند مورد از آن را بررسی می‌کنیم.

فاصله دو دستگاه

در صورتیکه فاصله دو دستگاه از هم زیاد باشد سیگنال‌های بیسیم ضعیف شده و باعث کاهش سرعت انتقال می‌شود پس برای افزایش سرعت باید هر دو دستگاه را به هم نزدیک کنید.

امواج زیاد بیسیم

یکی از دلایل کاهش سرعت انتقال به صورت بیسیم وجود امواج زیاد در محیط است به اینصورت که دستگاه‌های زیادی در محیط هستند که از وای فای استفاده می‌کنند و باعث تداخل می‌شوند و برای رفع این مشکل راه حلی وجود ندارد.

برنامه‌های دستگاه

احتمالا تعداد زیادی از برنامه‌ها در پس زمینه دستگاه در حال اجرا و استفاده از وای فای هستند که همین باعث کاهش سرعت انتقال با شریت می‌شود، پس برای رفع این مشکل می‌توانید برنامه‌ها را از پس زمینه حذف کنید.


زاپیا | Zapya

زاپیا یک نرم افزار انتقال فایل بین دستگاه‌ها با استفاده از وای فای و بدون نیاز به اینترنت است، سرعت انتقال آن تا 10 مگابایت بر ثانیه می‌رسد که 128 برابر سرعت بلوتوث است، از زاپیا در هر سیستم عامل موبایل و کامپیوتری می‌توان استفاده کرد.

دانلود و نصب

برای دانلود و نصب زاپیا به این آدرس رجوع کنید.

دریافت فایل بدون نصب زاپیا

بالاتر دیدیم که در نرم افزار شریت موبایل می‌توانید به کامپیوتر و موبایلی که شریت را نصب ندارد فایل ارسال کنید ولی امکان ارسال فایل از کامپیوتر و موبایلی که شریت را نداشت به دستگاهی که شریت را داشت نداشتید.

در نرم افزار زاپیا در صورتیکه فقط بر روی موبایل نصب شده باشد با دستگاهی که آن را نصب ندارد می‌تواند فایل ارسال و حتی دریافت کند.

ابتدا باید اپلیکیشن Zapya WebShare را روی موبایل نصب کنید.

پس از نصب و باز کردن برنامه بر روی دکمه قرمز رنگ پایین که دو فلش دارد بزنید.

در صفحه باز شده اطلاعاتی که نیاز دارید تا با کامپیوتر به زاپیای موبایل وصل شوید را مشاهده می‌کنید، باید با استفاده از وای فای کامپیوتر به هات اسپات ایجاد شده توسط زاپیای موبایل وصل شوید و سپس در مرورگر کامپیوترتان آدرس آی پی زاپیای موبایل را وارد کنید، حالا با استفاده از کامپیوترتان وارد موبایل شده‌اید و به تمامی فایل‌های موبایل دسترسی دارد.

قابلیت‌های Zapya WebShare :

  • امکان چت بین موبایل و کامپیوتر
  • دسترسی به دوربین موبایل از طریق کامپیوتر
  • دسترسی به صفحه موبایل در کامپیوتر
  • امکان عدم نمایش تصاویر، فیلم‌ها، موسیقی‌ها و ... در کامپیوتر برای حفظ امنیت و حریم خصوص
  • امکان ارسال فایل از موبایل به کامپیوتر و برعکس

آپلود فایل

یک ویژگی جالبی که زاپیا دارد آپلود فایل در خود سایت زاپیا است، می‌توانید فایل‌هایتان را در سایت زاپیا ذخیره کنید و آدرس اینترنتی فایل را به هر کسی که بدهید خودش می‌تواند فایل را از سایت زاپیا دانلود کند.

این فایل‌ها تنها تا هفت روز در سایت زاپیا ماندگار هستند و بعد از هفت روز پاک می‌شوند.

به این آدرس مراجعه کنید

سپس بر روی دکمه Upload کلیک کنید و هر فایلی که مد نظر دارید را انتخاب کنید (تصویر پایین)

با زدن دکمه Add Files می‌توانید فایل‌های بیشتری را آپلود کنید (تصویر پایین)

دکمه Start را بزنید تا فایل‌ها آپلود شوند.

در نهایت به شما یک لینکی می‌دهد که با داشتن آن لینک به فایل دسترسی دارید.

و اگر آن لینک را به هر کسی بدهید به راحتی می‌تواند به فایلی که آپلود کرده‌اید دسترسی داشته باشد.

اتصال با تکان دادن موبایل

این ویژگی جذاب نیز در شریت وجود ندارد و کاربرد آن به اینصورت است که اگر دو موبایل که زاپیا دارند را همزمان در نزدیک هم تکان دهید آنوقت به یکدیگر وصل می‌شوند.

برای اینکار باید وارد صفحه ارسال و دریافت در زاپیا شوید و بر روی دکمه Shake to Connect بزنید و سپس موبایل را تکان دهید و در موبایل دوم هم همین کار را تکرار کنید تا هر دو موبایل به یکدیگر وصل شوند.

 

در این مقاله با دو نرم افزار زاپیا و شریت آشنا شدیم و دیدیم که با آن‌ها می‌توان از طریق وای فای با هر دستگاهی فایل انتقال داد و با نکات خاص و کاربردی آن‌ها آشنا شدیم، امیدواریم مفید بوده باشد.

فروشگاه اینترنتی یاقوت

ارسال نظر