مدیاکانورتر (Media Converter) چیست؟

مدیاکانورتر (Media Converter) چیست؟
با مدیاکانورتر می توانید دستگاهی که درگاه فیبر ندارد به فیبر نوری متصل کنید و از راه دور آن را مدیریت کنید.در مسیرهای طولانی که امکان استفاده از کابل زوج سیم نیست میتوان از فیبر استفاده کرد و با یک مدیا کانورتر آن دستگاه را به فیبر نوری متصل کرد.

مدیا کانورتر و کاربرد آن چیست

در علم شبکه اصطلاحا به محیطی که سیگنال ها از آن عبور می کند یا تجهیزات سخت افزاری شبکه را به هم متصل می کند مدیا می گویند.در این مقاله ما در مورد دستگاهی صحبت میکنیم که مدیا های مختلف مانند سیگنال الکتریکی و نوری را به یکدیگر تبدیل می کند.مدیاکانورتر یا Media Converter وسیله ای است که عملکرد اصلی آن تبدیل سیگنال الکتریکی به سیگنال نوری و بلعکس می باشد.این وسیله بسیار کاربردی است.در مسافت های طولانی بیشتر از 100 متر که نمی‌توان از کابل زوج سیم به هم تابیده استفاده کرد ما مجبوریم از کابل فیبر نوری استفاده کنیم، در نتیجه دستگاهی که می‌خواهیم به انتهای کابل فیبرنوری متصل کنیم، اگر از فیبر نوری پشتیبانی نکند مجبوریم از مدیا کانورتر استفاده کنیم.

استفاده از مدیا کانورتر

مدیا کانورتر

مدیا کانورتر عموما دارای یک پورت RJ45 و یک پورت فیبر می باشد.پورت های RJ45 مورد استفاده در این دستگاه ها معمولا دارای سرعت گیگ می باشند تا هنگام تبدیل سیگنال نوری افت سرعت آن نسبت به فیبر نوری محسوس نباشد.اما پورت دیگر آن فیبر نوری است که معمولا از نوع LC ، SC و FC است، این نوع درگاه های فیبر نوری که در بین کاربران شبکه بیشتر استفاده می شوند برای کار کردن نیاز به برق دارند، پس اگر آنرا داخل باکسی قرار دادید حتما باید پریز برقی برای آن تهیه و آداپتور آنرا به برق متصل کنید.

مدیا کانورتر Poe

نوع دیگر مدیا کانورترها نوع Poe آن می‌باشد. این نوع مدیا کانورترها با استفاده از پورت اترنت توانایی آن را دارند که دستگاه هایی مثل دوربین مداربسته، اکسس پوینت ها و ... را روشن کنند.یکی از مزیت های استفاده از مدیاکانورتر Poe این است که اگر در نزدیکی دوربین مداربسته از باکس 10 در 10 استفاده کردید برای رفع کمبود فضای باکس می‌توانید فقط در باکس مدیا کانورتر را قرار دهید و Poe جداگانه برای آن دستگاه در نظر نگیرید.

مدیا کانورتر Poe

مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی

از انواع دیگر مدیا کانورتر ها می‌توان به نوع مدیریتی و غیرمدیریتی آن اشاره کرد.مدیاکانورترهای مدیریتی را می توان از راه دور مدیریت کرد. یکی از مزیت های استفاده از این نوع مدیاکانورترها این است که وقتی پای فیبر در میان باشد مطمئنا مسیر نیز طولانی است و اگر دچار مشکل یا هنگی شدند می توان آن ها را از راه دور مدیریت کرد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به محل نصب آن نیست چرا که می توانیم زمان را ذخیره کنیم.اما مدیاکانورترهای غیرمدیریتی اینگونه نیستند و عملکرد آنها به گونه ای است که فقط در لایه دو شبکه کار می کنند و کار  تبدیل سیگنال و فوروارد را انجام می دهند. در صورت هنگی این دستگاه به ناچار باید به محل مراجعه کرد و مشکل را از نزدیک بررسی کرد.نکته آخر این است که نوع مدیریتی مدیاکانورترها گرانتر از نوع معمولی آن است.

مدیا کانورتر مدیریتی

مدیا کانورترهای فیبر به فیبر

با استفاده از این نوع مدیا کانورترها می توان فیبر مالتی مود را به سینگل مود تبدیل کرد.بارزترین دلیل استفاده این نوع مبدل این است که می توان زیرساخت مالتی مود از قبل کابل کشی شده و ارزان قیمت را به دستگاه هایی وصل که فقط از فیبر نوع سینگل مود پشتیبانی می کنند.

مدیا کانورتر مبدیل مالتی مود به سینگل مود

ارسال نظر