دوربین Speed Dome چیست؟

دوربین Speed Dome چیست؟

دوربین اسپیددام(speed dome) چیست؟اسپیددام چه برتری نسبت به دوربین های مدار بسته ثابت دارد؟مشخصات و نحوه کارکرد آن چگونه است؟

دوربین Speed Dome چیست؟به نظر شما این دوربین ها چه مزیتی نسبت به دیگر دوربین ها دارند؟معایب آن چیست؟

وقتی از بزرگراه‌ها عبور می‌کنید با دوربین‌هایی به شکل نیمکره برخورد می‌کنید. این نوع از دوربین ها یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین دوربین‌ها در حرفه دوربین مدار بسته است. مهم‌ترین ویژگی این دوربین‌ها چرخش 360 درجه‌ای افقی و 90 درجه عمودی است و دارای شیب 180 درجه‌ای (گنبدی) است.

دوربین اسپیددام

به‌جای نصب چند دوربین مداربسته ثابت در یک محیط، می‌توان با نصب یک دوربین مداربسته اسپید دام تمام محیط را تحت پوشش قرار دهید. این نوع دوربین‌ها در محفظه‌ای ضد آب قرار دارد که استفاده از آن را در مناطق بیرون از خانه آسان می‌کند. از مزایا مهم دوربین‌های اسپید دام مشخص نبودن زاویه قرارگیری دوربین است که باعث می‌شود دید تصویری که دوربین می‌گیرد نامشخص باشد. زوم در دوربین‌های مدار بسته را با X نشان می‌دهند. برای مثال وقتی میگویند زوم دوربین 30X است یعنی دوربین آن جسم را 30 برابر بزرگتر نشان می‌دهد.
این نوع دوربین‌ها بر اساس مدل دارای سرعت چرخش متفاوت هستند. بعضی دوربین‌های اسپید دام جدید قابلیت تعقیب خودکار دارند، که این قابلیت به کاربر اجازه میدهد یک هدف متحرک انتخاب کند. قابلیت دنبال کردن سوژه (Auto Tracking) در اکثر مدل‌ها موجود می‌باشد و دوربین به طور خودکار فرد را تعقیب می‌نماید و از سرعت زوم فوق العاده‌ای برخوردار است. بنابراین یک دوربین PTZ و یک دستگاه ضبط ویدئو در کنار یکدیگر می‌توانند به صورت خودکار فعالیت‌ها را شناسایی کنند.
همه دوربین‌های اسپید دام چه به صورت عمودی و چه افقی، قابل کنترل با کیبورد RS485 یا کامپیوتر هستند. اسپید دام‌ها مغز هوشمندی در داخل خود دارند و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. وقتی تحرکی در نقطه‌ای به وجود آید به صورت اتوماتیک فوکوس را روی نقطه مورد اشاره بیشتر کرده و با تغییر، نقطه را مرکز تصویر قرار می‌دهد و‌اندازه شی و فاصله تا دوربین را تخمین می‌زند.
یکی از مواردی که در زمینه دوربین‌ها بسیار مهم است دید در شب است. مادون قرمزی داخل LED کنار لنز دوربین قرار داده شده است که قابلیت ضبط تصویر در تاریکی را به صورت کامل می‌دهد که به آن قابلیت IR می‌گویند.ویژگی دیگر این نوع دوربین ها IP66 است که طراحی مقاوم در مقابل باد، باران، گرما و ... است. امکان نصب این دوربین در جاده‌ها، پشت بام و ... وجود دارد.
مزیت دوربین اسپید دام اتصال به وایرلس می‌باشد و می‌توانید از این نوع دوربین‌ها که دارای قابلیت اتصال به تلفن همراه هستند استفاده کنید و در همه نقاط آن را کنترل کنید.
شما می‌توانید نقاطی از تصویر دوربین را که حداکثر 300 نقطه است برای دوربین تعریف کنید تا در زمان تعریف شده فقط همان نقاط را نمایش دهد به این ویژگی مهم preset گفته می‌شود.
دوربین وقتی در حال فیلمبرداری است اگر نور آفتاب از پشت به دوربین بتابد اختلال و مشکلی در تصویر برداری رخ نمی‌دهد به این قابلیت WDR گفته می‌شود. این دوربین به دلیل اینکه قابلیت ذخیره روی کارت حافظه میکرو اس دی را دارد باعث می‌شود در صورت قطع ارتباط تصاویر روی کارت حافظه ذخیره می‌شود.
از معایب این دوربین احتمال خرابی بالای آن‌ها است و در اینکه در هر لحظه فقط یک جهت را پوشش می‌دهند.
همچنین جهت تعیین هشدار سیستم آلارم هشدار دهنده نیز در دوربین اسپیددام تعبیه شده است تا در صورت تعریف هشدار و تعیین محدودیت‌های لازم در تصویر با استفاده از پورت خروجی Alarm، در اختیار کاربر قرار گیرد. در سیستم دوربین آلارمی تعبیه شده است که تا وقتی به محدودیت‌ها رسید از طریق پورت خروجی Alarm را در اختیار دیگران بگذارد.

نتیجه گیری کلی:

 این دوربین می تواند محیط های بزرگ را به خوبی پوشش دهند و تصاویر را با جزئیات بهتری به نمایش بگذارند و این دوربین ها ساختار سخت و پیچیده ای دارد و معمولا دوربین های گرانی هستند و احتمال خرابی در آنها نسبت به دوربین های ثابت بیشتر است.