ترانکینگ یا ترانک شبکه چیست؟

ترانکینگ یا ترانک شبکه چیست؟
برای اینکه کابل کشی شبکه مرتب شود و بتوان در هر جای ساختمان نقطه دسترسی به شبکه قرار داد، استفاده از ترانک توصیه می شود که کابل ها را درون خود مرتب می کند و به کار زیبایی می بشخد.

ترانکینگ یا ترانک و انواع متعلقات آن چیست؟

انجام کابل کشی شبکه در آخرین مرحله ساختمان سازی انجام می شود یعنی در اکثر موارد کابل های شبکه روی کار کشیده می شود پس نیاز است تا به کابل ها نظم دهیم، ما می توانیم این کار را به دو روش انجام دهیم، با استفاده از داکت یا ترانک. در این مقاله سعی داریم در مورد ترانک و متعلقات آن صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

ترانک

ترانک یک محفظه پلاستیکی یا فلزی است که روی کار نصب می شود و تمامی کابل های کشیده شده روی کار که شامل کابل برق و کابل شبکه می باشد در آن قرار می گیرد.واحد شمارش ترانک شاخه است و هر شاخه آن دو متر می باشد.ترانک ها از نظر ارتفاع و عمق متفاوت می باشند مثلا ترانک با ارتفاع 10 سانتی متر و عمق 5 سانتی متر یا ترانک با ارتفاع 8 سانتی متر و عمق 5 سانتی متر در اکثر شبکه ها استفاده می شود.

شاخه ترانک

درب ترانک

ترانک ها دارای درب می باشند که این درب ها از ورود هر گونه گرد و غبار و حتی مایعات به داخل ترانک جلوگیری می کند این درب ها هم پلاستیکی و هم فلزی می باشند و حتی نرم و منعطف می باشند همچین نصب درب ترانک بسیار راحت می باشد و به همان اندازه باز کردن درب نیز راحت می باشد.

درب ترانک

پارتیشن ترانک

پارتیشن ترانک نیز پلاستیکی یا فلزی است که در داخل ترانک نصب می شود همچنین پارتیشن ترانک دو متر می باشد و برای اینکه بتوان داخل ترانک را بصورت افقی قسمت بندی کرد از آن استفاده می شود.تقسیم بندی ترانک به این دلیل است که بتوان کابل های شبکه و کابل های برق و کابل های تلفن را از هم جدا کرد تا نویز هر کدام از کابل ها روی کابل های دیگر تاثیرگذار نباشد.اما این را مدنظر داشته باشید در اکثر مواقع با استفاده از پارتیشن، ترانک را به دو قسمت تقسیم می کنند تا کابل های برق و شبکه را از هم جدا کنند.

پارتیشن ترانک

قطعه اتصال

وقتی ترانک ها را روی دیوار کنار هم قرار دادید محل اتصال دو ترانک باید پوشیده شود تا هم محل اتصال نمایان نشود و هم کار زیباتر شود.با استفاده از قطعه اتصال می توانید این اتصالات را بپوشانید.

قطعه اتصال ترانک

بست انتهایی

با استفاده از بست انتهایی می توان انتهای ترانک ها را بست تا داخل ترانک ها معلوم نشود.

درب ترانک

زانویی تخت

از زانویی تخت برای اتصال دو ترانک در زاویه 90 درجه استفاده می شود.

زانویی تخت

زانویی بیرونی

از زانویی بیرونی برای اتصال دو ترانک روی زاویه های بیرونی دیوار (مثل ستون ها) استفاده می شود.

زانویی بیرونی

زانویی داخلی

از زانویی داخلی برای اتصال دو ترانک در زاویه های داخلی دیوار (مثل گوشه اتاق) استفاده می شود.

زانویی داخلی

فریم یا قاب

برای اینکه بتوانید پریز، کیستون و ... را روی ترانک قرار دهید باید از فریم استفاده کنید.فریم ها روی ترانک قرار میگیرند و دارای سایز بندی می باشند همچنین فریم ها به انواع تک خانه، دو خانه، سه خانه و چهارخانه تقسیم می شوند که اندازه هر خانه 45 سانتی متر می باشد و در هر خانه یک پریز برق ترانکی جا می شود.لازم به ذکر است به هر خانه، ماژول نیز می گویند مثلا به فریم تک خانه، فریم دو ماژول نیز می گویند.

فریم دو ماژولفریم چهار مازولفریم شش ماژول

کیستون

کیستون ها اکثراً دارای قاب می باشند و هر کیستون، تک ماژول و دو ماژول است.همچنین کیستون های دو ماژول دارای یک یا دو کیستون می باشند.

قاب کیستون دو خانهقاب کیستون دوخانهقاب کیستون دو خانه

پریز

پریز های مورد استفاده در ترانک ها یا بصورت سفید هستند یا بصورت قرمز که بهتر است از پریز های سفید برای برق شهری و از پریز های قرمز برای برق UPS یا اضطراری استفاده شود.

پریز ترانکی قرمزپریز ترانکی سفید

بلنک

بلنک که از اسم آن مشخص است برای پوشاندن فضاهای خالی روی فریم ها استفاده می شود.

بلنک

ارسال نظر