روت کردن گوشی هوشمند به چه معنا است ؟

روت کردن گوشی هوشمند به چه معنا است ؟
در این مقاله به شما میگیم که روت چیه ؟ فوایدش و مضراتش چی هستن؟
فواید روت کردن :
با روت کردن این اجازه را دارید که هر گوشه دستگاه خود را شخصی سازی کنید
میتوانید پردازنده را اورکلاک کنید

روت کردن عملی است که به کاربران گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید اجازه می‌دهد که به تمام بخش‌ها و فولدرهای گوشی یا تبلت خود دسترسی داشته باشند . درست مثل یک superuser در linux .

روت کردن گوشی

روت کردن به هدف برداشتن محدودیت ها از روی بعضی از دستگاه های اندروید انجام میشود, همینطور این اجازه را به کاربر میدهد که بتواند برنامه ها و یا تنظیمات موجود در گوشی را عوض یا تغییر دهد .

برخی از برنامه های اندروید هم برای کار کردن نیازمند به روت گوشی هستند و با کمک روت دسترسی هایی به کاربر میدهد که یک کاربرعادی به آنها دسترسی ندارد. این عمل دقیقا مانند جیل بریک گوشی‌های اپل با سیستم عامل ios می‌باشد که باعث از بین رفتن محدودیت های برنامه ها میشود .

روت گوشی اندروید

 

  • با روت کردن این اجازه را دارید که هر گوشه دستگاه خود را شخصی سازی کنید
  • میتوانید پردازنده را اورکلاک کنید
  • به راحتی میتوانید از فایل ها و برنامه‌ها بکاپ بگیرید و به تمام بخش‌های دستگاه خود دسترسی داشته باشید
  • میزان پردازش دستگاه خود را از طریق برنامه مشخص کنید

 

معایب روت کردن گوشی اندروید

با اینکه دسترسی بیشتر به تنظیمات و برنامه‌های گوشی خود پیدا میکنید, اما باید قبل از روت کردن یک سری مشکلات و خطرات را هم در نظر داشته باشید.

به طور مثال روت کردن به طور اشتباه میتواند گوشی شما را آجر(غیر قابل استفاده) کند, این یعنی اینکه گوشی شما در یک حلقه ری‌استارت گیر می‌کند و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

 یکی دیگر از معایب روت کردن این می‌باشد که گوشی شما از گارانتی خارج می‌شود. آیا شما می‌توانید این ریسک را قبول کنید؟

روت کردن گوشی

 جمع بندی روت کردن گوشی

همانطور که گفتیم با روت کردن یک دستگاه به خیلی از برنامه‌ها و فایل‌ها دسترسی پیدا میکنید. اما از طرفی هم این خطر وجود دارد که گوشی شما غیر قابل استفاده شود و همین‌طور از گارانتی خارج شود.

آیا این محدودیت‌ها احساس میشوند؟ خیر معمولا افراد به هدف استفاده از برنامه‌های مخصوص روت را انجام می‌دهند, در غیر این صورت شما در استفاده از دستگاه‌های اندروید هیچگونه محدودیتی احساس نمیکنید .

اگر شما قصد استفاده از این برنامه ها را ندارید روت کردن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. اما اگر می‌خواهید از برنامه‌های مخصوصی استفاده کنید و نسخه روت نشده اندروید به شما این اجازه را نمی‌دهد, روت کردن میتواند جواب خواسته‌های شما را بدهد.

گردآورنده : احمد خاکساری

ارسال نظر