انواع کابل شبکه و دسته بندی کابل های شبکه

انواع کابل شبکه و دسته بندی کابل های شبکه
کابل های شبکه از جمله کابل های شبکه ی نوع Twisted Pair از لحاظ سرعت و مسافت به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که می توان از آن ها در شبکه های داخلی و همچنین در اتاق سرور استفاده کرد.

انواع کابل شبکه و دسته بندی کابل های شبکه

امروزه با روی آوردن ادارات و کارخانجات به اتوماسیون کردن امور خود و به نوعی حذف کاغذ از روند کارهای خود باعث شده صنعت فناوری اطلاعات پیشرفت جدی داشته باشد و در هر اداره یا کارخانه ای شبکه های کامپیوتری جایگاه ویژه ای پیدا کند.مدیران این شبکه ها باید در نظر داشته باشند که کابل های ارتباطی عناصر شبکه خیلی مهم هستند و در انتخاب و خرید آنها دقت کافی را داشته باشند.ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات کافی در مورد کابل های شبکه به شما ارائه دهیم تا در آینده بتوانید از این مقاله برای خرید های خود استفاده کنید.

انواع کابل شبکه

از ابتدای بوجود آمدن صنعت شبکه کابل های کواکسیال اولین کابل هایی بودند که مورد استفاده قرار گرفتند به مرور زمان با توجه به آسیب پذیری این کابل ها، کابل های زوج سیم به هم تابیده وارد بازار شدند و به سرعت جایگزین کابل های کواکسیال شدند اما طولی نکشید که محدودیت مسافت و محدودیت سرعت مهندسان شبکه را وادار کرد تا بفکر ایجاد بستر جدید باشند، که این بستر فیبر نوری بود، فیبر نوری آخرین تکنولوژی است که در این صنعت برای انتقال اطلاعات استفاده می شود، اما این را در نظر داشته باشید که در صنعت شبکه کابل های زوج سیم بعلت جنس، قیمت و ... طرفداران بیشتری دارد و ما در این مقاله قصد داریم در مورد کابل های زوج سیم به هم تابیده توضیحاتی را ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

کابل های زوج سیم به هم تابیده یا Twisted Pair

این کابل ها از همان ابتدای تولیدشان از نظر سرعت و مسافت و همچنین فرکانس پشتیبانی آنها به دسته بندی های مختلفی تقسیم شدند.این دسته بندی ها از همان ابتدا تکمیل نبودند و به مرور زمان از دسته بندی Cat1 ایجاد شد و دسته بندی های دیگربه آن اضافه شد.

Cat1 : این دسته بندی با فرکانس 1 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا از آن استفاده می شد.

Cat2 : این دسته بندی با فرکانس 4 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا و دیتا از آن استفاده میشد که حداکثر پهنای باند آن 4 مگابیت بر ثانیه بود.

Cat3 : این دسته بندی با فرکانس 16 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا و دیتا از آن استفاده میشد که حداکثر پهنای باند آن 10 مگابیت بر ثانیه بود.

Cat4 : این دسته بندی با فرکانس 20 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا و دیتا از آن استفاده میشد که حداکثر پهنای باند آن 16 مگابیت بر ثانیه بود.

Cat5 : این دسته بندی با فرکانس 100 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا و دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن 100 مگابیت بر ثانیه بود.

Cat5e : این دسته بندی با فرکانس 100 مگاهرتز کار می کرد و برای انتقال صدا و دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن 1000 مگابیت بر ثانیه بود.

Cat6 : این دسته بندی با فرکانس 250 مگاهرتز کار می کند و برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن در مسافت 100 متری 1000 مگابیت بر ثانیه است اما در مسافت 55 متری تا 10 گیگابیت بر ثانیه نیز انتقال اطلاعات را انجام می دهد.

Cat6a : این دسته بندی با فرکانس 500 مگاهرتز کار می کند و برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن در مسافت 100 متری 10 گیگابیت بر ثانیه می باشد.

Cat7 : این دسته بندی با فرکانس 600 مگاهرتز کار می کند و برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن در مسافت 100 متری 10 گیگابیت بر ثانیه می باشد.

Cat7a : این دسته بندی با فرکانس 1000 مگاهرتز کار می کند و برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود که حد اکثر پهنای باند آن در مسافت 50 متر 40 گیگابیت بر ثانیه و در مسافت 15 متری تا 100 گیگابیت بر ثانیه نیز پهنای باند عبور می دهد.

Cat8 : این دسته بندی با فرکانس 1600 تا 2000 مگاهرتز کار می کند و برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود که حداکثر پهنای باند آن در مسافت 30 الی 36 متری 40 گیگابیت بر ثانیه می باشد.

Cat8.1 و Cat8.2 : این دسته بندی زیر مجموعه دسته بندی Cat8 می باشد که از آنها فقط در دیتا سنترها استفاده می شود و برای اتصال مسافت کوتاه استفاده می شود و فقط برای اتصال بین سوئیچ و سرورها کاربرد دارد.

اما بجز این دسته بندی ها که در بالا مطالعه کردید کابل ها از نظر عناصر استفاده شده در آن به دو دسته اصلی تقسیم می شوند و همچنین از لحاظ نویز پذیری و همچنین رعایت ارتینگ دارای عناصری هستند که در زیر به تشریح آنها می پردازیم.

کابل ها به دو دسته اصلی UTP و STP تقسیم می شوند :

کابل های UTP یا Unshielded Twisted Pair

این نوع کابل ها، کابل های بدون محافظ هستند یعنی یک روکش بیرونی دارند و در داخل آنها چهار زوج سیم به هم تابیده شده قرار گرفته است.جنس این نوع کابل ها معمولی است، معمولا از کابل های UTP در داخل ساختمان استفاده می شود و باید از جاهایی عبور کند که کابل برق فشار قوی وجود نداشته باشد و اینکه درمعرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد یا از سرمای هوا در امان باشد.

کابل شبکه UTP

کابل های STP یا Shielded Twisted Pair

در این نوع کابل ها از فویل و رشته های به هم تابیده شده سیم قرار گرفته است.دسته بندی این کابل ها به شرح زیر می باشد :

FTP یا Foiled Twisted Pair

کابل های FTP کابل هایی هستند که زیر روکش اصلی آن فویل استفاده شده است.علت قرار گرفتن این فویل بدلیل بالا رفتن استحکام کابل و جلوگیری از ورود نویز به کابل می باشد.

کابل شبکه FTP

SFTP یا Shielded Foiled Twisted Pair

کابل های SFTP کابل هایی هستند که زیر روکش اصلی آن رشته های به هم تابیده شده سیم قرار گرفته و در زیر این رشته ها یک لایه فویل قرار گرفته است.علت قرار گرفتن این رشته ها در کابل بدلیل رعایت سیستم ارتینگ می باشد یعنی اینکه اگر سیگنالی غیر از سیگنال اصلی در کابل قرار گرفت از طریق سیستم ارتینگ از کابل خارج شود و علت وجود فویل نیز در پاراگراف قبلی توضیح داده شد.

کابل شبکه SFTP

ارسال نظر