چند نکته مهم در خرید اکسس پوینت

چند نکته مهم در خرید اکسس پوینت
برای خریدن یک اکسس پوینت مناسب برای محیط کار یا خانه باید به چند نکته توجه کنید ما سعی داریم چند نکته را با هم بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

اکسس پوینت چیست؟

از اکسس پوینت برای ساخت یک شبکه بی سیم داخلی یا همان WLAN استفاده میشود و معمولا در محیط های کاری یا ساختمان های بزرگ استفاده میشود. اکسس پوینت با کمک یک سیم اترنت به یک روتر سیمی , سوییچ و یا هاب متصل میشود و امکان اتصال بیسیم را برای یک فضای بزرگ فراهم میکند. به طور مثال اگر برای یکی از اتاق های شرکت خود نمی توانید روتر خود را در دسترس بگذارید, می توانید با یک سیم اترنت, اکسس پوینت خود را به روتر متصل کنید و از شبکه ایجاد شده استفاده کنید.

نکاتی که باید به آنها توجه کنید :

  • از استاندارد وایرلس 11n , 802.11ac و یا از 802.11ax پشتیبانی کند.
  • پشتیبانی از دو باند (5GHz & 2.4GHz).
  • هر چقدر فاصله آنتن دهی بیشتر باشد بهتراست.
  • قدرت پرتاب سیگنال یا db آنتن را در نظر بگیرید.
  • فراهم کردن اکسس پوینت مناسب وابسته به شرایط.

پشتیبانی از استاندارد 802.11ac و 802.11ad/af/ah

این استانداردها جدید ترین استاندارد های معرفی شده هستند. استاندارد 802.11ac در سال 2014 و استاندارد 802.11ad/af/ah در سال های بعد از آن معرفی شدند.که سرعت استاندارد  802.11ac حدود 800 مگابیت بر ثانیه است.اما آیا واقعا به اکسس پوینتی که این استاندارد ها را پشتیبانی میکند نیاز دارید؟ احتمالا خیر . درسته که هر کدام از این استاندارد ها یک حقه در آستین خود دارند تا سرعت را بیشتر کنند, اما فقط در شرایطی خاص می توانید از این سرعت بالا استفاده کنید :

  • از دستگاه هایی استفاده کنید که از این استاندارد های پشتیبانی می کنند.
  • از دستگاه ها به فاصله حداقل 6 تا حداکثر 9 متر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که یک اکسس پوینت با استاندارد 802.11n که در جای مناسب قرار گرفته باشد, از یک اکسس پوینت با استاندارد بالاتر که در جای نامناسب قرار دارد بهتر کار میکند.

پشتیبانی از دو باند

در حال حاضر باند 2,4 GHz هر روز در حال شلوغ تر شدن میباشد, و حتی کم کم از کار می افتد. برخی از مهندسان هم اکنون دارند ادعا میکنند که باند 2.4 GHz دیگر به درد نمیخورد .ما به شما پیشنهاد می کنیم که از باند 2.4 GHz برای دستگاه های قدیمی که باند 5 GHz را پشیبانی نمی کنند استفاده کنید و از باند 5 GHz برای دستگاه های جدید تر و بروز تری که از این باند پشتیبانی میکنند استفاده کنید.برای همین دلیل دقت به باند های پشتیبانی شده مهم میباشد. اگر شما اکسس پوینتی تهیه کنید که هر دو باند را پشتیبانی کند دیگر نیازی نیست که نگران دستگاه های بروز یا حتی دستگاه های قدیمی باشید .استاندارد 802.11n هم از باند 2.4 و هم از باند 5 GHz پشتیبانی می کند . اما نکته اینجاست که بیشتر دستگاه ها دارای استاندارد 802.11n , فقط از باند 2.4 GHz پشتیبانی میکنند .پس هنگام خریدن اکسس پوینت به مشخصات , استاندارد ها و باند های پشتیبانی شده توجه کنید.در حال حاضر استاندارد 802.11n از هردو باند پشتیبانی میکند.

فاصله و کیفیت بیشتر

همراه با استاندارد 802.11n , MIMO معرفی شد . MIMO به معنی multiple in , multiple out میباشد . یعنی اینکه همزمان چند دستگاه به صورت بیسیم به این اکسس پوینت ها متصل میشوند و این اکسس پوینت ها به صورت همزمان به این دستگاه ها اطلاعات ارسال میکند .هر چقدر تعداد آنتن ها بیشتر باشد کیفیت انتن دهی بهتر میباشد و اکسس پوینت میتواند به دستگاه های بیشتر و با کیفیت بالا تر اطلاعات ارسال یا دریافت کند .بیشتر دستگاه های کوچک دارای یک آنتن هستند . دستگاه هایی مثل گوشی موبایل و یا تبلت . اما دستگاه های بزرگتر مثل لپتاپ ها دارای دو آنتن هستند .سعی کنید اکسس پوینت شما حداقل 2 آنتن داشته باشد . در حال حاضر اکسس پوینت هایی وجود دارد که نزدیک 6 آنتن دارد .

اکسس پوینت soho بهتر است یا enterprise ؟

اکسس پوینت soho به معنی small office / home office میباشد . این نوع اکسس پوینت برای خانه بسیار مناسب میباشد و  همینطور قیمت پایینی نیز دارند . این اکسس پوینت ها میتوانند تا 25 کاربر را بدون مشکل پشتیبانی کنند .اگر به دنبال راه اندازی اکسس پوینت برای یک محیط بزرگ مثل شرکت یا محیط کار خود هستید, به شما پیشنهاد میکنیم یک اکسس پوینت enterprise فراهم کنید. این اکسس پوینت ها تا 100 کاربر را پشتیبانی میکنند.

جمع بندی

با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم شما میتوانید با در نظر داشتن شرایط خود یک اکسس پوینت مناسب انتخاب کنید. به طور خلاصه بهتر است یک اکسس پوینت با استاندارد 802.11n انتخاب کنید، چون این استاندارد هم توانایی پشتیبانی 5 GHz را دارد هم 2.4 GHz . همچنین به تعداد آنتن های اکسس پوینت خود دقت کنید و یادتان باشد هرچقدر تعداد آنتن ها یبشتر باشد سرعت بیشتر نمیشود، بلکه فقط کیفیت آنتن دهی را بیشتر میکند .

ارسال نظر