تفاوت هارد SSD و HDD

تفاوت هارد SSD  و HDD
سوال خیلی به جا و خوبیه . احتمالا قصد خریدن یک لپتاپ و یا کامپیوتر را دارید و الان هم کمی گیج شدید که فرق این دوتا با هم در چه چیزی است . در این مطلب شما را راهنمایی میکنیم که یکی از این دو نوع هارد را , برای کامپیوتر و یا لپتاپ خود انتخاب کنید .

هارد SSD چیست ؟

هارد SSD مخفف “solid state drive” میباشد که در زبان فارسی برابر میباشد با دیسک حالت جامد . جالب است که بدانید در این هارد , هیچگونه قطعات مکانیکی و متحرک به کار نرفته است و مانند یک فلش کار میکند . در حالی که در یک هارد HDD دارای چند قطعه متحرک و مکانیکی میباشد و اطلاعات را با استفاده از یک دست یا عضله مکانیکی منتقل میکند . نداشتن قطعات مکانیکی و متحرک یک مزیت برای هارد های SSD میباشد .

هارد SSD

هارد HDD چیست ؟

هارد HDD مخفف Hard Disk Drive میباشد . در زبان فارسی برابر است با درایو دیسک سخت . این نوع هارد از قطعاتی مکانیکی و متحرک ساخته شده , که این قطعات وظیفه جا به جا کردن اطلاعات را دارند . به همین دلیل سرعت این هارد از یک هارد SSD کمتر میباشد . این هارد ها تنوع زیادی دارند . برای مثال شرکت های مختلف از این نوع هارد ها تولید میکنند . بیشتر تنوع آنها در ظرفیتی که دارند میباشد . امروزه هاردهای HDD با ظرفیت 16 ترابایت تولید میشوند .

هارد HDD

کدام یک برای کار من مناسب است ؟

برای جواب به این سوال شما باید ابتدا به این سوال جواب بدید " آیا حاضر هستید برای خواندن یک کتاب به اتاق دیگری بروید , و یا میخواهید هر وقت که به آن کتاب نیاز داشتید به سمت شما حرکت کند و باز شود ؟ " این سوال دقیقا تفاوت یک هارد hdd و ssd را تعریف میکند . با این حال فکر میکنم حاضر هستید که کتاب به سمت شما بیاید , پس شما یک هارد ssd انتخاب میکنید .

 

هارد های SSD چه مزیت هایی دارند ؟

  • مصرف کم برق
  • سرعت بسیر بالا
  • بی سرو صدا
  • مقاومت بالا
  • احتمال خطا پایین
  • حساس نبودن به امواج مغناطیسی

 

نکاتی که قبل از خرید که باید به آنها توجه کنید.

هارد SSD گران تر است . درست است که هارد SSD برتری های بسیاری دارد اما برای استفاده از این قابلیت ها باید هزینه بیشتری را هم پرداخت کنید . حداکثر حافظه موجود در این هارد ها یک ترابایت است , این درحالی است که شما میتوانید با فقط یک هارد HDD به پانزده ترابایت حافظه دسترسی داشته باشید .

 

جمع بندی

اگر حس میکنید هارد های HDD برای انجام کار های شما کمی کند میباشند و حاضر هستید که پول بیشتری برای سرعت پرداخت کنید , هارد های SSD برای کار شما مناسب تر هستند .

اما اگر سرعت برای شما اهمیت زیادی ندارد و میزان حافظه برای شما مهم است , یک هارد HDD برای شما مناسب تر است .

یادتان نرود که شما میتوانید در کامپیوترهای شخصی از هر دو نوع هارد استفاده کنید.

گردآورنده : امیر احمد خاکساری نوری

ارسال نظر