تفاوت دستگاه های NVR و DVR

تفاوت دستگاه های NVR و DVR
تفاوت دستگاه های NVR و DVR دوربین ها و کابل کشی آنها است. ضبط کننده ویدئویی شبکه (NVR) دوربین های IP را به صورت بی سیم (WiFi NVR) یا از طریق کابل های اترنت (PoE NVR) ضبط می کند. در حالی که یک ضبط کننده ویدئویی دیجیتال (DVR) با کابل های کواکسیال ثبت میکند.

تفاوت دستگاه های NVR و DVR

پیشرفت های چند سال اخیر باعث پیشرفت زیاد سیستم های امنیتی مدار بسته شده اند و همین باعث شده است که عده زیادی درباره تفاوت سیستم های امنیتی کمی سردرگم شوند .

در ادامه تفاوت بین DVR و NVR را بررسی میکنیم .

DVR چیست و چگونه کار میکند ؟

کلمه DVR مخفف Digital Video Recorder میباشد، که در زبان فارسی، به معنی ضبط کننده ویدئو دیجیتالی میباشد.دوربین ها توسط سیم کواکسیال به دستگاه ضبط کننده وصل میشوند، همینطور دوربین ها به یک منبع برق نیاز دارند.

این سیستم امنیتی از دوربین های آنالوگ پشتیبانی میکند، که تصاویر را توسط سیگنال های آنالوگ به دستگاه DVR ارسال میکند و دستگاه پس از پردازش آنها این سیگنال ها را به صورت تصویر نمایش میدهد.

سیم های کواکسیال معمولی قادر به ضبط صدا نیستند . گونه ای از این سیم ها وجود دارد که قابلیت ضبط صدا را هم دارند، اما باید حواستان به تعداد ورودی های صدا دستگاه نیز باشد، زیرا تعداد ورودی صدای  دستگاهDVR  محدود میباشد.

در صورتی که تعداد دوربین ها از این ورودی ها بیشتر باشد، تمامی دوربین ها قادر به ضبط صدا نخواهند بود.

اگر قصد خرید و راه اندازی این سیستم را دارید باید ضخامت سیم های کواکسیال را هم در نظر بگیرید. سیم های کواکسیال دارای گونه ها مدل های مختلف میباشند.

نازک ترین سیم کواکسیال RG-58 نام دارد که در فضای محدود و کوچک میتواند نصب این سیستم را کمی آسان تر کند.

در حالی که اگر از سیم های صخیم تر استفاده کنید کمی نصب و راه اندازی سخت تر میشود. یکی از مزایا این سیستم امنیتی، قیمت پایین آن است، که برای تامین امنیت با بودجه کم مناسب میباشد.

تفاوت بین NVR & DVR

NVR چیست و چگونه کار میکند ؟

کلمه NVR مخفف Network Video Recorder میباشد، که در زبان فارسی به معنی ضبط کننده تحت شبکه میباشد. دوربین ها توسط سیم اترنت به دستگاه متصل میشوند، همینطور دوربین ها به هیچ منبع برقی نیاز ندارند.

امکان وصل کردن دوربین ها به دستگاه به صورت بیسیم نیز وجود دارد که نصب و راه اندازی این سیستم امنیتی را بسیار آسان تر میکند.

این سیستم امنیتی با دوربین های تحت شبکه یا "IP camera" سازگاری دارد. دستگاه NVR هیچ پردازنده ای ندارد، زیرا در این سیستم امنیتی، پردازش ها در دوربین ها انجام میشود و از دستگاه NVR فقط برای مشاهده و ذخیره تصاویر استفاده میشود.

دوربین های تحت شبکه این قابلیت را دارند که همزمان با ضبط ویدئو صدا را هم بدون هیچ محدودیتی ضبط کنند.

دو نوع دستگاه ضبط NVR وجود دارد , نوع اول PoE NVR نام دارد که دارای پورت اترنت میباشد و از سیم اترنت برای اتصال دوربین ها استفاده میکند.

نوع دوم Wifi NVR نام دارد، در این دستگاه دوربین ها به صورت بیسیم به دستگاه ضبط متصل میشوند. این نوع دستگاه NVR از دوربین هایی به اسم "Wi-Fi ip camera" استفاده میکند. در تصویر پایین تفاوت دستگاه بیسیم و دستگاه اترنت NVR را مشاهده میکنید.

تفاوت poe nvr و wifi nvr

جزئیات PoE NVR و Wifi NVR :

  1. پورت های RJ45 برای اتصال دوربین های تحت شبکه PoE
  2. پورت eSATA برای اتصال هارد
  3. پورت VGA و HDMI برای وصل کردن مانیتور
  4. پورت LAN برای اتصال به روتر

تفاوت دستگاه های NVR و DVR :

کابل ها و اتصالات دستگاه های NVR و DVR :

سیستم امنیتی DVR از کابل های کواکسیال استفاده میکند درحالی که سیستم امنیتی NVR از کابل های شبکه استفاده میکند.

کابل های کواکسیال ارزان تر از کابل های شبکه میباشند اما عیب یابی کابل های شبکه اسان تر از کواکسیال میباشد . همانطور که بالاتر گفتیم سیم های معمولی کواکسیال قابلیت ضبط صدا را ندارند و برای ضبط صدا باید نوع خواصی از این سیم را تهیه کرد، در حالی که سیستم امنیتی NVR برای ضبط صدا از یک سیم شبکه معمولی استفاده میکند.

تفاوت کابل coaxial  و twice

دوربین های تحت شبکه و آنالوگ :

سیستم امنیتی DVR از دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده میکند اما سیستم امنیتی NVR از دوربین های تحت شبکه استفاده میکند.

قیمت دوربین های آنالوگ کمتراز تحت شبکه میباشد، اما نصب و راه اندازی آنها با سیم های کواکسیال میتواند کمی سخت و زمان بر باشد. از آنجایی که امکان وصل کردن دوربین های تحت شبکه به طور بیسیم وجود دارد، میتوان گفت نصب و راه اندازی این سیستم امنیتی آسان تر میباشد.

یکی از برتری های دوربین تحت شبکه ضبط صدا بدون محدودیت و نیاز به سیم اضافی است .

تفاوت دستگاه های NVR و DVR

دستگاه های ضبط کننده NVR و DVR :

دستگاه ضبط کننده DVR از یک پردازشگر برای تبدیل سیگنال انالوگ به دیجیتال استفاده میکند که AD encoder نام دارد، درحالی که دستگاه NVR از هیچ پردازنده ای استفاده نمیکند و تمامی پردازش ها در دوربین ها انجام میشود. از دستگاه NVR فقط برای ذخیره و تماشای تصاویر ارسال شده از دوربین ها استفاده میشود .

جمع بندی تفاوت دستگاه های NVR و DVR :

هر دو دستگاه یک هدف را دنبال میکنند آن هم ضبط و نمایش تصاویر دوربین های مداربسته میباشد . تفاوت های آن ها در قیمت، دوربین ها، نحوه ارسال و پردازش، کابل ها میباشد.

اگر برای تامین امنیت, بودجه کمی در دست دارید و به سختی راه اندازی اهمیتی نمیدهید، سیستم امنیتی dvr میتواند کمک زیادی به شما بکند.

اما اگر بودجه شما برای یک سیستم امنیتی قوی تر کافی بود و راحتی نصب و راه اندازی سیستم برای شما اهمیت دارد، به شما پیشنهاد میکنیم که یک سیستم امنیتی NVR تهیه کنید.

گردآورنده : احمد خاکساری

ارسال نظر