کنترل کودکان در اینترنت با مودم

کنترل کودکان در اینترنت با مودم
با استفاده از تنظیمات مودم تی پی لینک والدین می‌توانند فعالیت کودکان را در اینترنت کنترل کنند ✅ از جمله اینکه در چه روزها و ساعاتی و حتی به چه سایت‌هایی دسترسی داشته باشند همچنین می‌توانید فعالیت آن‌ها را رصد کنید که چه مقدار و در چه سایت‌هایی رفته‌اند.

آیا دوست دارید فعالیت کودکتان را در اینترنت محدود و کنترل کنید تا در روزها و ساعات خاصی در بعضی از سایت‌ها از اینترنت استفاده کنند یا حتی بتوانید تمامی سایت‌ها و زمان صرف شده در هر سایت توسط کودکتان را مشاهده کنید؟

در این مقاله درباره ویژگی کنترل والدین Parental Control در مودم ها صحبت می‌کنیم و نحوه تنظیم این قابلیت در مودم های تی پی لینک را آموزش می‌دهیم

 

 کنترل کودکان در اینترنت


کنترل کودکان در مودم مدل 1 تی پی لینک

این قسمت از آموزش طبق گفته سایت رسمی تی پی لینک برای مودم های مدل زیر است:

Archer A6( V2 ) , Archer C60( V3 ) , Archer AX50( V1 ) , Archer AX10( V1 ) , Archer C6( V2 ) , Archer A9( V6 ) , Archer C7( V5 ) , Archer AX6000( V1 ) , Archer C90( V6 ) , Archer A20( V1 ) , Archer AX1500( V1 ) , Archer AX1800( V1.20 ) , Archer AX20( V1 ) , Archer AX3000( V1 )

ابتدا وارد تنظیمات مودم شوید.

چگونه باید وارد تنظیمات مودم تی‌پی‌لینک شد؟

  • برای وارد شدن به تنظیمات مودم ابتدا مرورگر اینترنت (کروم یا فایرفاکس یا اوپرا یا اینترنت اکسپلورر یا غیره) را باز کنید سپس در قسمت آدرس 192.168.1.1 را وارد کنید حالا برای شما پنجره‌ای باز می‌شود که باید در قسمت User name و Password کلمه admin را وارد کنید و درنهایت وارد تنظیمات مودم tp-link می‌شوید.
  • اگر در آدرس 192.168.1.1 را وارد کردید و پنجره‌ای باز نشد احتمالا باید 192.168.0.1 را وارد کنید و اگر باز هم کار نکرد باید به دفترچه راهنمای مودم و یا نوشته‌های پشت مودم دقت کنید تا ببینید که چه آدرسی را باید وارد کنید.

پس از آنکه وارد تنظیمات مودم شدید گزینه Parental Controls را انتخاب کنید.

سپس روی دکمه Add  کلیک کنید تا صفحه زیر برایتان باز شود.

 

داخل کادر Name  برای فردی که می‌خواهید بر روی دستگاه‌های آن محدودیت اعمال کنید یک نام انتخاب کنید تا بعدا به راحتی بتوانید آن را از بین دیگر افراد تشخیص دهید.

روی عکس مثبت (در تصویر بالا) کلیک کنید تا لیستی از دستگاه‎‌هایی که قبلا به مودم روتر متصل شده‌اند را نشان دهد (تصویر پایین) سپس دستگاه‌هایی که برای اعمال محدودیت‌ها مد نظر دارید را انتخاب کنید تا در ادامه بتوانید آن دستگاه‌ها را در هنگام استفاده از اینترنت محدود و رصد کنید.

دکمه Next را بزنید تا به تنظیمات بعدی بروید.

در این صفحه (تصویر بالا) داخل کادر Add a New Keyword  کلید واژه‌هایی که برای فیلتر کردن مدنظرتان است را وارد کنید حالا هر آدرس سایتی که حاوی یکی از این کلید واژه‌ها باشد برای دستگاه‌های مد نظرتان نشان داده نمی‌شود، به طور مثال اگر شما کلمه‌ی facebook را انتخاب کنید برای دستگاه کودکتان سایت facebook و هر سایتی که حاوی کلمه facebook باشد را نشان نمی‌دهد.

پس از زدن دکمه Next وارد صفحه‌ای می‌شوید (تصویر پایین) که می‌توانید در این صفحه محدودیت زمانی برای استفاده از اینترنت مودم را تنظیم کنید.

در قسمت Time Limits دو گزینه وجود دارد:

  • گزینه اول ایام هفته از دوشنبه تا جمعه
  • گزینه دوم شنبه و یکشنبه

در جلوی هر گزینه یک خط زمانی وجود دارد که از 30 دقیقه تا هشت ساعت را نشان می‌دهد و شما می‌توانید تنظیم کنید که در هر 24 ساعت چند ساعت دستگاه کودکتان بتواند از اینترنت استفاده کند.

هر کدام از خط‌های روی نمودار نشان دهنده زمانی 30 دقیقه است، یعنی اگر نشانگر را روی خط ششم قرار دهید دستگاه فقط سه ساعت می‌تواند از اینترنت مودم استفاده کند.

در قسمت Bed Time دارای دو گزینه است:

  • شب های مدرسه (یکشنبه تا پنجشنبه)
  • پایان هفته (جمعه و شنبه)

کودکتان ممکن است روزهایی که مدرسه می‌رود شب قبلش تا دیر وقت با موبایل، لپ تاپ، تبلت یا با هر دستگاهی در اینترنت سرگرم باشد و صبح برای رفتن به مدرسه دیر و به سختی از خواب برخیزد؛ برای حل این مشکل می‌توانید  برای شب‌های مدرسه محدودیت تعیین کنید بطوریکه کودکتان مثلا در ساعات 23 الی 8 نتواند از اینترنت استفاده کند.

در آخر برای تائید تنظیمات دکمه save  را کلیک کنید.

در زیر فیلم آموزشی کنترل کودکان در اینترنت با مودم های تی پی لینک مدل آرچر را مشاهده کنید.

رصد کودک در اینترنت

برای اینکه ببینید کودکتان از چه سایت‌هایی و به چه مدت زمانی استفاده کرده است در این قسمت از مقاله با ما باشید.

وارد تظیمات مودم خود شوید.

(چگونه وارد شدن به تنظیمات مودم را در ابتدای مقاله توضیح داده‌ایم)

از سربرگ Basic  گزینه Parental Controls را انتخاب کنید.

نام فرد مد نظرتان را پیدا کنید و سپس بر روی دکمه چشم مربوط به آن  کلیک کنید (تصویر پایین)

تاریخچه سایت‌ها و زمان استفاده از آن‌ها را می‌ببینید.

برای ایجاد محدودیت این فرد برای دسترسی به هر یک از سایت‌های بازدید کرده می‌توانید بر روی آیکون ورود ممنوع مربوط به سایت مورد نظر کلیک کنید.

 

ممنوعیت دسترسی به اینترنت

برای قطع استفاده دستگاه کودک از اینترنت فقط کافیست که آیکون توقف را کلیک کنید و دوباره برای اجازه دادن برای استفاده از اینترنت باید آیکون پخش را کلیک کنید.

 


کنترل کودکان در مودم مدل 2 تی پی لینک

اگر تنظیمات مودم تی پی لینک Archer شما با تنظیماتی که در بالا گفتیم تفاوت داشت پس مدل مودم شما جزء مدل‌های بالا نبوده است.

سایت رسمی تی پی لینک در ادامه آموزشی را برای کنترل اینترنت کودکان برای مودم های مدل زیر ارائه کرده است:

Archer A7( V5 ) , TL-WR1043N( V5 ) , Archer C60( V2 V3 ) , Archer C8( V3 V4 ) , Archer A2300( V1 ) , Archer C9( V4 V5 ) , Archer C6( V2 ) , Archer C7( V4 V5 ) , Archer C5400( V2 ) , Archer C1900( V2 ) , Archer C59( V2 V3 ) , Archer C58( V2 ) , AD7200( V2 ) , Archer C1200( V2 V3 ) , Archer A10( V1 ) , Archer C5400X( V1 ) , Archer C2300( V1 V2 ) , Archer C900( V1 ) , Archer C80( V1 ) , Archer C3200( V2 )

ابتدا وارد تنظیمات مودم شوید (آموزش ورود به تنظیمات مودم در ابتدای مقاله هست)

از قسمت Advanced وارد Parental Controls شوید و گزینه Parental Controls را کلیک کنید.

روی دکمه Add کلیک کنید و سپس دکمه View Existing Devices را بزنید تا تمامی دستگاه‌هایی که به مودم وصل شده‌اند را نشان بدهد، از بین آن دستگاه‌ها هر کدام را که مد نظر دارید انتخاب کنید و یا حتی می‌توانید به صورت دستی نام و آدرس مک دستگاه مورد نظرتان را وارد کنید.

آموزش نحوه یافتن مک آدرس موبایل اندروید و کامپیوتر ویندوز در انتهای مقاله هست.

بر روی آیکون ساعت کلیک کنید (تصویر بالا) سپس در جدول نمایش داده شده (تصویر پایین) با حرکت موس می‌توانید ساعات و روزها را انتخاب کنید و سپس ذخیره کنید.

گزینه Enable This Entry را انتخاب کنید و دکمه OK  را بزنید.

برای محدود کردن سایت‌ها بر اساس کلمات مد نظر شما باید گزینه Blacklist را انتخاب کنید.

اگر گزینه Blacklist را انتخاب کرده باشید کودکتان به تمامی سایت‌ها به جز سایت‌هایی که حاوی کلمه‌های تعریف شده توسط شما باشد دسترسی دارد ولی اگر Whitelist را انتخاب کنید کودک فقط از سایت‌هایی که حاوی کلمه‌های تعریف شده باشد می‌تواند بازدید کند.

لازم به ذکر است که حداکثر تعداد کلمه قابل تعریف 32 عدد است.


کنترل کودکان در مودم مدل 3 تی پی لینک

اگر مودم تی پی لینک شما از مدل‌های زیر است پس برای تنظیمات Parental control ادامه مقاله را مطالعه کنید.

TL-WR841N , TL-WDR3500 , TL-WR743ND , Archer C50( V1 ) , TL-WDR4900 , TL-MR3420 , TL-WR941ND , TL-WR843N , TL-WR710N , TL-WDR4300 , TL-WR702N , TL-WR700N , TL-WR841HP , TL-WR1043ND , TL-WR1042ND , TL-WDR3600 , TL-WR842N , Archer C20( V1 ) , TL-WR940N , Archer C7( V1 V2 V3 ) , TL-WR741ND , TL-WR740N , TL-WR840N , TL-WR810N , TL-WR841ND , TL-WR720N , TL-WR843ND , TL-MR3020 , TL-WR842ND , Archer C5( V1.20 ) , TL-MR3220 , TL-MR3040

 

وارد تنظیمات مودم شوید (نحوه ورود به تنظیمات مودم در ابتدای مقاله)

 از ستون سمت چپ وارد قسمت Parental control  شوید و گزینه Enable را فعال کنید، همانطور که در تصویر زیر می‌بینید آدرس مک کامپیوتر شما را نشان می‌دهد و در کادر بالای آن باید آدرس مک کامپیوتر والدین را وارد کنید تا مودم بفهمد که کدام کامپیوتر برای پدر و مادر خانواده است، اگر همین کامپیوتر که با آن در حین تنظیمات مودم هستید کامپیوتر پدر و مادر خانواده است به راحتی با فشردن دکمه Copy To Above آدرس مک کامپیوتر در کادر مخصوص ثبت می‌شود و سپس دکمه save را کلیک کنید.

کنترل کودکان در اینترنت با مودم تی پی لینک

برای محدود کردن یک دستگاه دکمه Add new را کلیک کنید (تصویر بالا)، این تنظیمات دارای سه مرحله مهم است که هر یک را به ترتیب توضیح می‌دهیم.

در کادر قرمز 1 بر روی دکمه Time settings کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات زمان مودم شوید (تصویر پایین) پس از اینکه وارد این صفحه شدید باید زمان را بر حسب کشور خودتان تنظیم کنید و سپس ذخیره کنید، دوباره به همان صفحه تنظیمات کنترل والدین وارد شوید.

کنترل کودکان مودم تی پی لینک والدین

در کادر قرمز رنگ 2 روی دکمه Schedule کلیک کنید.

زمانبندی کنترل کودکان مودم

وارد صفحه دیگری می‌شوید (تصویر بالا) در این صفحه شما می‌توانید برنامه زمانی برای اعمال محدودیت‌ها تنظیم کنید و برای آن نام مشخصی انتخاب کنید تا بعدا بتوانید استفاده کنید، پس از ذخیره این قسمت پس از اینکه وارد صفحه بعدی شدید (تصویر زیر) با زدن دکمه Add New می‌توانید زمان‌بندی‌های بیشتری را تنظیم کنید.

کنترل کودکان زمانبندی

در نهایت وارد صفحه Parental control شوید، حالا قسمت 3 کادر قرمز رنگ را تکمیل کنید.

در کادر MAC Adress of Child PC مک آدرس دستگاهی که قصد اعمال محدودیت بر روی آن را دارید وارد کنید (تصویر پایین) و سپس لیست سایت‌هایی که می‌خواهید آن دستگاه به آن‌ها دسترسی داشته باشد را وارد کنید و در آخر از قسمت Effective Time برنامه زمانبندی مد نظرتان را انتخاب کنید و با فعال کردن قسمت status دکمه ذخیره را کلیک کنید.

کنترل کودکان مودم تی پی لینک

حال اگر وارد صفحه Parental control شوید می‌بینید که دستگاه مورد نظرتان به لیست اضافه شده و با زدن دکمه Add New می‌توانید دستگاه‌های بیشتری را تنظیم کنید.

فیلم آموزشی کنترل کودکان در اینترنت با مودم تی پی لینک

یافتن مک آدرس دستگاه‌ها:

موبایل اندروید:

به قسمت تنظیمات موبایل بروید، در قسمت درباره تلفن (دستگاه) About Phone یا About Device وارد شوید بعد به قسمت Status وارد شوید حالا در گزینه WiFi Mac Address می‌توانید آدرس مک موبایل اندرویدتان را ببینید.

ویندوز کامپیوتر:

دکمه‌های پنجره و R را همزمان نگه دارید تا پنجره RUN باز شود، در کادر کلمه CMD را تایپ کنید و OK را بزنید تا صفحه تاریک CMD برایتان باز شود، حالا کلمه getmac را تایپ کنید و دکمه enter را بزنید تا درنهایت مک آدرس کامپیوترتان را نشان می‌دهد (تصویر زیر)

یافتن مک آدرس در ویندوز

سوالی داشتید در قسمت دیدگاه‌ها ارسال کنید، حتما پاسخ می‌دهیم

موفق باشید

ارسال نظر