تجهیزات شبکه(بخش دوم)

تجهیزات شبکه(بخش دوم)

   

دیوار آتش(FireWall)

فایروال، نرم افزار یا سخت افزاری است که در قسمت دروازه (Gateway) قرار گرفته و منابع درون شبکه را از دسترسی غیر مجاز خارجی محافظت می‌کند. فایروال مانند مانع یا حصاری بین یک شبکه قابل اطمینان و دیگر شبکه‌های غیرقابل اطمینان قرار می‌گیرد و از طریق یک مدل کنترلی، دسترسی به منابع شبکه‌ای را کنترل می‌کند. این بدان معناست که تنها ترافیکی می‌تواند اجازه ورود و خروج را داشته باشد که منطبق بر سیاست‌های امنیتی فایروال باشد و بقیه ترافیک غیر مجاز است.
در اصطلاح فایروال سیستمی است که شبکه و یا کامپیوتر شخصی شما را در مقابل نفوذ مهاجمین، دسترسی‌های غیرمجاز، ترافیک‌های مخرب و حملات هکرها محافظت کند. نحوه عملکرد فایروال‌ها به این گونه است که  بسته‌ها را بین شبکه‌ها رد و بدل و مسیریابی (Route)  می‌کند. و هم ترافیک ورودی به شبکه و هم ترافیک خروجی از آن را کنترل و مدیریت کرده و با توجه به قوانینی که در آنها تعریف می‌شود به شخص یا کاربر خاصی اجازه ورود و دسترسی به یک سیستم خاص را می‌دهند. قوانینی که در یک فایروال قرار دارد بر اساس نیازهای امنیتی یک سازمان و شرکت تعیین می‌شود. ترافیکی می‌تواند اجازه ورود و خروج را داشته باشد که منطبق بر سیاست‌های امنیتی فایروال باشد و بقیه ترافیک غیر مجاز است.

دیوار آتش

تجهیزات غیر فعال شبکه(پسیو)

عملکرد این دسته از تجهیزات نیازی به جریان الکتریکی برق ندارد.

این تجهیزات عبارتند از:

 1. انواع کابل ها.
 2. انواع کانکتور ها و اتصالات.
 3. داکت یا کانال.
 4. رک.

کابل های شبکه

یکی از اجزای مهم تجهیزات پسیو شبکه، کابل های شبکه هستند که بسته به نوع شبکه بندی میتوان از انواع کابل های زیر استفاده کرد.

 1. کابل های کواکسیال (Coaxial Cable)
 • از کابل های کواکسیال برای ایجاد شبکه استفاده می شد که از یک کابل کواکسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات و کابل های کواکسیال کوتاه در فواصل ۵ / ۲ متر به منظور ایستگاههای کاری استفاده می نماید . این کابل‌ها به کابل کواکس و در مقالات فارسی بهکابل هم‌محور نیز مشهور می‌باشد. در این کابل وظيفه‌ي هسته، انتقال سيگنال‌هاي الكتريكي بوده و عايق هسته را از محافظ جدا می کند و از پديده‌ي نویز و هم‌شنوايي(هم‌شنوايي به تداخل سيگنال‌هاي الكتريكی بين دو كابل مجاور گفته مي‌شود.) جلوگيري می کند. وظیفه روکش کابل(از جنس پلاستیک، تفلن ،لاستیک)، حفاظت اجزای داخلی کابل است. کابل‌های كواكسيال در برابر پديده‌ي تداخل و تضعيف از کابل‌های زوج به هم تابیده مقاوم‌تر مي‌باشند.

کابل های کواکسیال

از انواع کابل های کواکسیال میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد.

 • کابل های کواکسیال نازک(Thinnet)
 • کابل های کواکسیال ضخیم(Thicknet)

انواع کابل کواکسایل

 1. زوج سیم به هم تابیده (Twisted-pair Cable (unshielded and shielded) )

از این کابل ها در بیشتر از 90 درصد از شبکه های امروزی استفاده می شود. این نمونه از کابل ها در مقالات زبان فارسی به زوج سیم معروف است. از این کابل دو نوع وجود دارد:

 • نوع بدون روکش(Unshielded Twisted-pair (UTP))

این نوع از کابل ها دارای دو نوع چهار و هشت رشته ای هستند که به صورت زوج سیم به هم تابیده شده اند. کار با این کابل ها راحت است اما قیمت آن از دیگر کابل ها گران تر است. از این کابل ها در شبکه هایی با معماری ستاره ای برای اتصال کامپیوتر ها با سوئیچ و دیگر اتصالات شبکه مورد استفاده قرار میگیرد. این کابل ها در برابر پدیده هم شنوایی (پديدهای است كه در آن سيگنال‌هاي يك خط با سيگنال هاي خط ديگر ادغام‌شده و باعث تداخل مي‌گردند.) حساس هستند که زوج های به هم تابیده شده های داخل این کابل این پدیده را کاهش می دهند.

پدیده هم شنوایی(کابل UTP)

در شبکه های محلی امروزی به‌طورمعمول از Cat 5e و یا Cat 6 استفاده می‌شود (با سرعت ۱Gbps) در شکل این دو نوع کابل نشان داده‌شده است.

انواع کابل UTP

 • نوع روکش دار(Shielded Twisted-Pair (STP))

کابل های روکش دار یا STP در محيط‌هاي صنعتي و حساس كه استفاده از کابل‌های UTP ممكن است مشكلاتي را ايجاد نمايد مورداستفاده قرار مي‌گيرند. از اين کابل‌ها بيشتر به‌منظور كاهش تداخل سیگنال های الکتریکی و جلوگیری از پديده‌ي هم شنوایی استفاده مي‌شود. قيمت کابل‌ های STP نسبت به كابل های UTP بيشتر است.

کابل های STP

این نوع کابل ها دارای دو نوع کانکتور هستند:

       RJ45                            RJ11

RJ11                                                                            RJ45

 1. فیبر نوری (Fiber-optic Cable)
 • یکی از محیط های انتقال در شبکه های کامپیوتری،فیبر نوری است. فیبر نوری را هنگامی استفاده می کنیم که نیاز به ارتباط بین مسافت های بیش از 100 متر و پهنای باند زیاد داریم. در این فیبرها، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته(core)  و غلاف (cladding)، انتشار پیدا خواهد کرد. منابع نوری در این نوع کابل ها، دیود لیزری و یا دیودهای ساطع کننده نور می باشند.

فیبر نوری

*ادامه مطلب*

ارسال نظر