تجهیزات شبکه(بخش اول)

تجهیزات شبکه(بخش اول)

   

ما قصد داریم در این مقاله تجهیزات پر کاربردی که در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار میگیرد، معرفی کنیم.

ابتدا نیاز است که بدانیم تجهیزات شبکه چیست. تجهیزات شبکه، به مجموعه ابزاری گفته می شود که برای راه اندازی شبکه نیاز است.

تجهیزات شبکه بسته به نوع کاربرد آن در دو دسته بندی مختلف قرار می گیرند.

 1. تجهیزات فعال شبکه(اکتیو).
 2. تجهیزات غیر فعال شبکه(پسیو).

تجهیزات فعال شبکه(اکتیو)

تجهیزات اکتیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شود که برای انتقال اطلاعات به جریان الکتریکی برق نیاز دارد.

نمونه ای از این تجهیزات عبارت اند از:

 1. کارت شبکه (NIC)
 2. سوئیچ (Switch)
 3. اکسس پوینت (Access Point)
 4. مودم (Modem)
 5. مسیریاب (Router)
 6. دیوار آتش (Firewall)
 7. پرینت سرور (print server)

کارت شبکه(NIC)

به رابط فیزیکی ایستگاه های کاری با شبکه که به NIC معروف است را کارت شبکه گویند. در زمان پیاده سازی شبکه های کامپیوتری یکی از عناصر سخت افزاری مهم شبکه، کارت شبکه است. هر عنصر موجود در شبکه( فرستندگان و گیرندگان) نیازمند استفاده از یک کارت شبکه هستند که ارتباط بین عنصر و محیط انتقال(نظیر کابل مسی یا فیبر نوری) را فراهم نماید.
از کارت شبکه جهت اتصال عنصر(کامپیوتر) به شبکه های محلی با سرعت 10،100،1000 مگابیت بر ثانیه استفاده می شود. هر کارت شبکه دارای یک آدرس فیزیکی (MAC) است. آدرس فیزیکی، یک عدد شش بایتی بوده که سه بایت اول آن مشخص کننده سازنده کارت شبکه و سه بایت دوم، شماره سریال کارت شبکه است.

http://uupload.ir/files/uvzk_2.jpg

کارت های شبکه به دو دسته زیر تقسیم می شوند :

 1. کابلی
 2. وایرلس(این دسته از کارت های شبکه خود به دو دسته زیر تقسیم می شود.)
 • اینترنال
 • در کارت شبکه داخلی، یک اسلات (شیار) برای کارت دارد جایی که بتواند جاسازی شود. و همچنین کابل شبکه دسترسی به اینترنت را فراهم می سازد.
 • اکسترنال ( قابل حمل)

  این دسته از کارت های شبکه به دو صورت زیر دسته بندی می شوند.

 •     USB
 •     بی سیم

سوئیچ(Switch)

یکی دیگر از عناصر مهم و اصلی شبکه، سوئیچ شبکه است. با استفاده از سوئیچ، چندین کاربر این امکان را پیدا می کنند که اطلاعات خود را به طور هم زمان در یک شبکه ارسال نمایند. با این حال سرعت ارسال اطلاعات کاربران بر سرعت دستیابی سایر کاربران شبکه تاثیر نخواهد گزاشت. شبکه ها و سوئیچ ها دارای انواع متفاوتی هستند. سوئیچ همانند روتر که امکان ارتباط بین چندین شبکه را فراهم می نماید ، امکان ارتباط گره های متفاوت ( معمولا کامپیوتر ) یک شبکه را مستقیما با یکدیگر فراهم می نماید.

سوئیچ هایی که برای هر یک از اتصالات موجود در یک شبکه داخلی استفاده می گردند ، سوئیچ های LAN نامیده می شوند. این نوع سوئیچ ها مجموعه ای از ارتباطات شبکه را بین صرفا دو دستگاه که قصد ارتباط با یکدیگر را دارند ، در زمان مورد نظر ایجاد می نماید.

اکسس پوینت(Access Point)

اکسس پوینت در شبکه های وایرلس همان کاری را انجام میدهد که سوئیچ در شبکه های کابلی بر عهده دارد. همانطور که در یک شبکه کابلی برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر ها به یک سوئیچ شبکه نیاز داریم در شبکه های وایرلس نیز به یک سخت افزار برای برقراری ارتباط بین کامیوتر ها احتیاج داریم که به آن اکسس پوینت می گویند.

http://uupload.ir/files/k4nk_4.jpg

مسیر یاب(Router)

روتر، یکی از دستگاه های حیاطی و مهم است که در شبکه های WAN و LAN استفاده می شود. روتر هایی با مدل های متفاوت با معماری های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه شده اند. بسته به شبکه های مختلف، روتر مورد استفاده و نام آن نیز متفاوت است. یکی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر ( اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور ) در عصر حاضر است. ارسال داده از یک شبکه به شبکه ای دیگر (هنگامی که یک شبکه بزرگ باشد و هر قسمت از آن دارای یک رنج آی پی متفاوت وجود داشته باشد) از روتر استفاده می شود تا بین این قسمت ها ارتباط برقرار کند چون بدون وجود روتر این قسمت ها قادر به برقرای ارتباط با هم نمی باشند.

روتر یاقوت

مودم(Modem)

مودم دستگاهی سخت افزاری برای دریافت و تبدیل داده های منتقل شده توسط روش های مختلف ارتباطی است. مودم داده هایی که از طرف شرکت های ارائه دهنده اینترنت (ISP) دریافت می کند را به داده هایی تبدیل می کند که می توانند توسط موبایل، لپ تاپ یا تجهیزات شبکه دیگر مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال یک مودم ADSL داده های مربوط به اتصال را از طریق کابل تلفن (RJ-11) دریافت و پس از تطبیق آنها با پیکربندی انجام شده روی مودم، بستر اینترنت را فراهم می سازد. یکی از راه های ساده و پرکاربرد برای اتصال به اینترنت استفاده از مودم های ADSL می باشد .

http://uupload.ir/files/s50j_1.jpg

مزایای استفاده از مودم:

 • کاربران می‌توانند در هنگام اتصال به اینترنت از خط تلفن برای برقراری مکالمات تلفنی نیز استفاده کنند.
 • برای استفاده از مودم‌های DSL  لزومی به سیم‌کشی جدید نیست. این مودم‌ها می‌توانند از خط تلفن موجود کاربران استفاده کنند.
 • سرعت این مودم‌ها از مودم‌های معمولی بسیار بالاتر است(2 مگابیت در ثانیه) در مقایسه با ۵۶ کیلوبیت در ثانیه .

*ادامه مطلب(بخش دوم)*

ارسال نظر