راهنمای خرید هاب

راهنمای خرید هاب
امروزه بدلیل کم بودن تعداد پورت های USB در لپ تاپ باید هاب نیز تهیه کنیم، اما برای تهیه هاب لازم است به چند نکته مهم توجه کنید.

هاب چیست ؟

معنی لغوی هاب کانون است و معنای دیگر آن به معنای قلبگاه و میانگاه است.اگر به ظاهر هاب دقت کرده باشید می‌توانید ارتباط نام آن با ظاهرش را کاملا متوجه شوید. اما همین وسیله به ظاهر ساده که متشکل از چند پورت USB می‌باشد برای خرید نیاز به دقت بالایی دارد زیرا اگرهر وسیله ای که دارای پورت USB است بخواهید به هاب متصل کنید امکان دارد آسیب ببیند. مخصوصا اگر این وسیله یک دستگاه ذخیره سازی مثل هارد یا فلش باشد.

اما در بازار انواع مختلفی از هاب ها وجود دارد که برای خرید آنها باید دقت زیادی کنید. دسته بندی اصلی هاب ها به دو نوع بدون آداپتور و با آداپتور تقسیم می‌شود.این را در نظر داشته باشید که هاب ها نیز برای انتقال دیتا از پورت های USB 2,3,3.1,3.2 استفاده می کنند و نسبت به ورژن USB های آن، قیمت آن نیز گرانتر می‌شود.اگر خواستید هاب ازرانتر خرید کنید هاب USB 2  و اگر خواستید هاب با کیفیت تر تهیه کنید هاب USB 3.2 دارای آداپتور تهیه کنید. ما در ادامه در مورد این دو دسته توضیح می دهیم تا در هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید.

هاب-یاقوت   هاب-یاقوت   هاب-یاقوت

هاب بدون آداپتور

این هاب ها که ارزان ترین نوع هاب هستند هیچگونه آداپتوری برای برق رسانی ندارند. برای اینکه به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل شوند دارای یک پورت USB می باشند و برق خود را از همین پورت USB تامین می‌کنند. بزرگترین ضعف این نوع هاب ها برق رسانی به پورت ها می باشد. ولتاژ ورودی به هاب پنج ولت است و اگر شما بخواهید همزمان به چهار پورت هاب فلش، ماوس، دانگل بلوتوث و ... وصل کنید هاب نمی تواند برق همه این وسیله ها را تامین کند در نتیجه احتمال نیم سوز شدن یا کامل سوختن هر کدام از وسیله ها می باشد.سعی کنید به این نوع هاب ها هارد اکسترنال متصل نکنید. چرا که هارد اکسترنال برای روشن شدن نیاز به برق پنج ولت دارد و وقتی شما آنرا به هاب متصل می‌کنید برق پنج ولت کامل به آن نمی‌رسد و احتمال دارد دیتای شما از برود یا به موتور هارد آسیب وارد شود. اما این هاب ها مزیت هایی نیز دارند عدم نیاز به آداپتور، کوچک بودن، قابل حمل بودن و ... از مزیت های این نوع هاب ها می باشد.اکثر لپ تاپ های امروزی حداکثر دوپروت USB دارند پس حتما به هاب نیاز خواهید داشت.می‌توانید یک هاب تهیه کنید و همیشه در کیف لپ تاپ همراه خود داشته باشید و برای بازی کردن به آن چند دسته بازی متصل کنید.

هاب بدون آداپتور-یاقوت   هاب بدون آداپتور-یاقوت   هاب بدون آداپتور-یاقوت

هاب ها دارای آداپتور

این نوع هاب ها نسبت به هاب های بدون آداپتور حداقل دارای قیمت سه برابری هستند.هاب های دارای آداپتور را می‌توانید به برق شهری متصل کنید و برق مورد نیاز هاب و تمام تجهیزات متصل به آن از طریق آداپتور فراهم می شود و اگر شما همزمان چند وسیله مثل هارد، پرینتر، دانگل USB، دسته بازی و ... را به آن متصل کنید بدون هنگ کردن، افت ولتاز و هیچ مشکلی کار می‌کنند و دیتا را انتقال می‌دهند. هاب های دارای آداپتور تقریبا تعداد پورت های بیشتری دارند و بدلیل داشتن آداپتور و بزرگی آن، نمی‌توان آنرا حمل کرد و حتما باید از آن بعنوان هاب رومیزی استفاده کرد.

هاب دارای آداپتور-یاقوت   هاب دارای آداپتور-یاقوت   هاب دارای آداپتور-یاقوت

هاب ها PCI و PCIe

اگر لپ تاپ ندارید و کاربر رایانه رومیزی می باشید به جز دو دسته بالایی نوع دیگری از هاب ها را نیز می‌توانید تهیه کنید و به کامپیوتر خود متصل کنید. این نوع هاب ها که بصورت کارت PCI و PCIe می‌باشند به شکاف های توسعه مادربوردتان متصل می شوند.مهمترین مزیت این نوع هاب ها این است که برق خود را از پاور کامپیوتر تامین می‌کنند و دیگر نگران برق رسانی این نوع هاب ها نخواهید شد.همچنین برای جابجایی دیتا از شکاف های توسعه‌ی خود مادربرد استفاده می کنند هیچگونه از بین رفتن دیتایی در این نوع هاب ها وجود ندارد.همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید هاب نمونه دارای پنج پورت USB 3 است و تعداد هاب های PC شما را اضافه می‌کند.

هاب PCI-یاقوت

ارسال نظر