9 نکته طلایی در پیشگیری از ویروس کرونا

9 نکته طلایی در پیشگیری از ویروس کرونا
9 نکته طلایی در پیشگیری از ویروس کرونا
1-قرنطینه خانگی
2- استفاده از ماسک
3-دستکش
4-سرفه
5-انتقال از طریق مدفوع
6-آسانسور
7-دستگاه تهویه هوا
8-حیوان خانگی
9-مرتبطین نزدیک
رفتار مناسب جهت هر یک را در این مقاله شرح داده ایم تا به بیماری کرونا مبتلا نشویم.

نکات کلیدی درپیشگیری فردی از ویروس کرونا در دو بخش تقدیم شما عزیزان می شود

بخش اول

مشاهده بخش دوم

1-قرنطینه خانگی

a- هدف و اهمیت قرنطینه خانگی چیست؟

هدف از قرنطینه خانگی، قرنطینه جسمی و فیزیکی، ممانعت از توقف و رفت آمد بیمار در جامعه، جلوگیری از بروز مبتلايان نسل دوم و سوم است

مادامی که شمار زیادی ناقل بدون عوارض یا بیمار بالقوه وجود داشته باشد، قرنطینه خانگی به عنوان یک انتخاب مهم، می تواند راه حل مشکلی باشد که نهادهای درمانی نمی توانند آن را حل کنند.

در صورت بروز هر عوارضی، باید برای تشخیص و درمان به بیمارستان مراجعه کرد.

در این مدت می توانید از فعالیت در رسانه های اجتماعی، پخت و پز، کتاب خواندن، نوشیدن چای و سایر فعالیت های غنی کننده اوقات فراغت استفاده کنید، تا کوئید ۱۹ توانایی گسترش خود را از دست داده و از بین برود.

b-چه افرادی لازم است که در قرنطینه خانگی بمانند؟

افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، سابقه مسافرت یا اقامت در شهرهای آلوده را داشته اند و یا در مناطقی که بیماران محلی ممکن است به آنجا رفته باشند حضور داشته اند.

افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، با افراد مشکوک به این بیماری ارتباط نزدیک داشته اند.

اگر افراد فوق، علائم مشکوک در مورد ابتلا به کوتید ۱۹ را نشان دادند باید خود را در خانه قرنطینه کرده و در صورت بروز علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنند.

c- چگونگی قرنطینه در خانه

محيط قرنطینه

فرد قرنطینه شده باید در اتاق جداگانه و با تهویه مناسب زندگی کند. از تهویه مناسب مناطق مشترک منزل مانند آشپزخانه، حمام و غیره اطمینان حاصل شود (باز بودن پنجره ها).

و اعضای خانواده باید در اتاق مجزا زندگی کنند. اگر شرایط انجام این کار وجود ندارد، باید فاصله بیش از یک متر را با فرد قرنطینه شده حفظ کنند.

و محدوده فعالیت فرد قرنطینه شده و محدوده مشترک با سایر اعضای خانواده با بیمار را باید به حداقل رسانده، به ویژه از صرف غذا کنار فرد خودداری شود.

و نباید لوازمی همچون مسواک، حوله، کارد و چنگال، سرویس بهداشتی، ملافه و... با فرد قرنطینه شده به اشتراک گذاشته شود. و از ملاقات فرد قرنطینه شده پرهیز شود.

مراقبت پرستار بیمار

تعیین یک فرد سالم و فاقد بیماری مزمن برای پرستاری از فرد قرنطینه شده

پرستار باید هنگام حضور در اتاق فرد قرنطینه شده ماسک بزند.

 پرستار پس از تماس مستقیم با فرد قرنطینه شده با ورود به اتاق قرنطینه لزوما باید بهداشت دست های خود را رعایت کند (قبل از تهیه غذا، قبل از صرف غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و ...) اگر آلودگی قابل مشاهده ای روی دست ها وجود داشت حتما با آب و صابون شسته شود.

ویروس زدایی

هر روز با استفاده از مواد ضد عفونی کننده حاوی کلر لوازم اتاق خواب وروشور دستشویی را ضد عفونی کنید.

برای جلوگیری از آلودگی سایر البسه، لباس و رختخواب فرد قرنطینه شده را با آب گرم ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد و مواد شوینده خانگی به صورت جدگانه بشویید.

و برای انجام این کار حتما از دستکش استفاده شود و قبل و بعد از آن دستها به خوبی شسته شود.

ترشحات و فضولات 

ترشحات تنفسی : هنگام عطسه و سرفه، همه افراد باید از ماسک پزشکی یا دستمال کاغذی یا آستین لباس خود برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کنند.

بعد از عطسه و سرفه دست های خود را بشویید. دستمالی که مستقیما جلوی دهان و بینی گرفته شده را دور بیندازید یا اگر قابل شست و شو می باشد باید به خوبی شسته شود.

فضولات : هنگام تماس با دهان، ترشحات تنفسی، ادرار یا مدفوع فرد قرنطینه شده باید از دستکش یکبار مصرف اسفاده شود.

فضولات فرد قرنطینه شده باید در کیسه ای جداگانه گذاشته درب کیسه را گره زده و به سطل زباله جداگانه انداخته شود و هنگام کشیدن سيفون و شستشوی سرویس بهداشتی درب آن را حتما ببندیم

اشیاء آلوده : لوازم آلوده شده مانند دستکش ، دستمال کاغذی و ماسک ها باید در اتاق بیمار جمع شوند ، علامت گذاری شده و جداگانه دور ریخته شوند.

ظروف غذاخوری : ظروف غذاخوری فرد قرنطینه شده باید علامتگذاری شود. نیازی به دور ریختن ظروف مورد استفاده او نیست، کافیست بعد از استفاده با آب و مواد شوینده شسته شود.

d- استانداردهای خروج از قرنطینه

اگر بعد از ۱۴ روز علایمی از بیماری در فرد قرنطینه شده مشاهده نشد، فرد میتواند منطقه قرنطینه را ترک کند. و در صورت وجود علایم مرتبط با بیماری باید به پزشک مراجعه کند.

2- استفاده از ماسک

توصیه می شود هنگام ملاقات با مردم، رفتن به یک مکان عمومی، ورود به مکان های شلوغ با سرپوشیده، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و غیره ، ماسک بپوشید.

استفاده نکردن از ماسک: 

در مکان های شخصی یا فردی میتوان از ماسک استفاده نکرد.

a- از چه ماسکی باید استفاده شود؟

برای عموم مردم (بجز کادر پزشکی و کادر درگیر با بحران توصیه می شود ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند.) 

برای کارمندان در مکانهای پرجمعیت مانند بیمارستان ها، فرودگاهها، ایستگاه های قطار، متروها، اتوبوس های عمومی هواپیماها، قطارها، سوپر مارکت ها، رستوران ها و غیره و همچنین اعضای ارگان هایی همچون پلیس نیروهای امنیتی، پیکها و ... همین طور افرادی که در خانه دارای بیمار قرنطینه شده هستند، توصیه می شود از ماسک های جراحی پزشکی یا ماسکهای محافظ ذرات مطابق با استانداردهای KN95/N95 و بالاتر استفاده کنند.

ماسک های کاغذی ، ماسک های کربن فعال، ماسک های پنبه ای و ماسک های اسفنجی برای استفاده این افراد توصیه نمی شوند.

b- استفاده درست از ماسک چگونه است؟

استفاده درست از ماسک های یکبار مصرف پزشکی / ماسکهای پزشکی به شرح زیر است:

گیره ماسک روی بینی قرار گرفته و لایه های ماسک به بیرون یا به سمت پایین تا میشوند.

لایه های تا شده را برای پوشاندن دهان ، بینی، فک بالا و پایین باز می شوند.

نوک دو انگشت خود را در امتداد نوار فلزی پل بینی از وسط به طرفین و به آرامی به سمت داخل فشار دهید تا جایی که نزدیک به پل بینی شود

ماسک را بصورت صحیح مرتب کنید تا ناحیه اطراف ماسک کاملا به صورت بچسبد.

ماسک پزشکی استاندارد ۳ لایه دارد؛ لایه بیرونی دارای لایه مسدود کننده آب برای جلوگیری از ورود قطرات به ماسک است؛

لایه میانی دارای یک لایه فیلتر است؛ از لایه داخلی در نزدیکی بینی و دهان برای جذب رطوبت استفاده می شود.

c- آیا می توان از ماسک فیلتردار استفاده نمود؟

بله : عامه مردم می توانند از ماسک فیلتردار استفاده کنند، چرا که زدن این نوع ماسک میتواند از استفاده کننده آن محافظت کند.

خیر : افراد مضنون یا مبتلایان به این بیماری نباید از ماسک فیلتر دار استفاده کنند، به این دلیل که فيلتر نمیتواند از پخش قطرات تنفسی به سمت بیرون جلوگیری کند.

d- به چه مدت می توان از ماسک استفاده کرد؟ آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده شود؟

در رابطه با عموم مردم، در شرایطی که با فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری تماسی نداشته اید، میتوان با توجه به میزان پاکیزگی ماسک مدت زمان مصرف را به اندازه مناسب افزایش داد و با در نظر گرفتن شرایط از آن دوباره استفاده کرد.

حتما باید به استفاده شخصی از ماسک توجه شود و پیش از ماسک زدن نیز بر اساس قواعد دستها شسته شده و در هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری گردد.

هر زمانی که ماسک به وسیله قطرات سرفه یا عطسه یا دیگر اشیا آلوده، آلوده شد یا هنگامی که ماسک دچار تغییر شکل، آسیب یا بوی خاص گردید، حتما باید به سرعت ماسک تعویض گردد.

e- ماسکی که چندبار مصرف شده را چگونه نگهداری کنیم؟

اگر نیاز به استفاده چندباره از ماسک هست، می توان آن را در محل پاكيزه، خشک و دارای تهویه هوای مطبوع آویزان کرد یا در پاکت کاغذی تمیز که امکان عبور هوا را دارد، قرار داد.

لازم است که ماسک به طور جداگانه نگهداری شود، از تماس آنها با یکدیگر اجتناب گردد و استفاده کننده هر ماسک مشخص باشد، ماسک محافظتی استاندارد مصرف پزشکی را نمی توان شست و همچنین از مایع ضدعفونی کننده یا حرارت دهی و دیگر روشها نیز نمی توان استفاده کرد. در ارتباط با سایر ماسکهای غیرپزشکی مطابق دفترچه راهنمای ماسک عمل شود.

f- چگونه ماسک مصرف شده را دور بیاندازیم؟

ماسک مورد استفاده توسط افراد عادی، ریسک پخش کردن ویروس کرونای جدید را ندارد، بعد از استفاده آن را داخل کیسه ی پلاستیکی گذاشته، درب کیسه را بسته و بر اساس دستورات دسته بندی زباله های زیستی عمل شود.

ماسک استفاده شده توسط افراد مشکوک به بیماری و پرسنل مراقبت و پرستاری از آنان، مانند زباله های بیمارستانی جمع آوری و رسیدگی شود. پس از دور انداختن ماسک، دستها باید شسته شود.

g- افراد باردار و کودکان چگونه ماسک انتخاب کنند؟

بانوان باردار در پوشیدن ماسک محافظتی باید با در نظر گرفتن و توجه به شرایط خود، محصولی که از راحتی نسبی برخوردار باشد را انتخاب کنند.

. کودکانی که در مرحله ی رشد و نمو هستند و شکل صورتشان کوچک است، باید از ماسک محافظتی کودکان استفاده کنند.

h- سالمندان و بیمارانی که با ماسک زدن احساس ناراحتی می کنند، چه کنند؟

سالمندان و افراد مبتلا به بیماریهای قلبی، ریوی و سایر بیماری های مزمن. پس از ماسک زدن ممکن است احساس ناراحتی کنند، حتی ممکن است بیماری قبلی شدت پذیرد، این افراد باید از پزشک متخصص راهنمایی بگیرند.

ماسک برای پیشگیری از کرونا

3-دستکش

a- در زندگی روزمره آیا نیاز به پوشیدن دستکش می باشد؟

لازم نیست: عموم مردم در زندگی روزانه فقط کافیست تا به طور مرتب دستها را بشوینده

لازم است؛ پرسنل پرستاری و درمان، افراد دارای تماس نزدیک، پرسنل امور حمل و نقل و دیگر کارکنان محل های پر رفت و آمد و شلوغ، بایستی به منظور کاهش ریسک انتقال از طریق تماس از دستکش استفاده کنند.

اما استفاده از دستکش جایگزین بهداشت دست ها نمی شود و همچنان باید دست ها را به طور مرتب شست.

b- در زندگی روزمره آیا نیاز به زدن عینک محافظ می باشد؟

خیر در زندگی و کار عادی، رسیدگی به بهداشت دستها کافیست، اگر دستان مرتبا شسته شوند و خصوصا چشمان با دستان آلوده لمس نداشته باشند نیازی به زدن عینک محافظ نمی باشد.

c- روش های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟

بر اساس «طرح تشخیص و درمان ذات الریه ناشی از کوتید ۱۹ (نسخه ی پنجم آزمایشی)» منتشر شده در چین، ویروس نسبت به اشعه ماوراء بنفش و گرما حساس است.

۳۰ دقیقه دمای ۵۶ درجه سانتیگراد، دی اتیل اتر، اتانول (الكل) ۷۵ درصد مواد ضدعفونی کننده دارای کلر پر استیک اسید و کلروفرم و سایر حلال های چربی همگی میتوانند به طور موثر ویروس را نابود کنند.

کلرهگزیدین نمی تواند به طور مؤثر ویروس را غیرفعال کند.

به دلیل اینکه در حال حاضر تاثیرگذاری روش های ضدعفونی دیگر نسبت به غیرفعال سازی ویروس کرونای جدید مشخص نشده، روش های دیگر ضدعفونی برای استفاده در ویروس زدایی ویروس کرونای جدید توصیه نمی شود.

d- روش های ضدعفونی قابل اجرا در خانه کدامند؟

ضدعفونی پوست :

پوست را میتوان با مالیدن الکل روی آن یا غوطه ور کردن پوست در الكل، ضد عفونی کرد.

ضدعفونی محیط خانه:

میتوان با استفاده از الكل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی کننده دارای کلر سطوح اشیا را پاک کرد

باید به ماده موثر مواد ضد عفونی کننده و شیوه استفاده بی خطر از آن توجه شود:

الكل ماده ای قابل اشتعال است :

برای ضد عفونی، الكل را در مساحت زیاد اسپری نکنید، در غیر این صورت غلظت اتانول در هوا ممکن است باعث آتش سوزی شود.

در هنگام استفاده از مواد ضد عفونی کننده حاوی کلر ، به نسبت های رقیق سازی و غیره توجه کنید، به خصوص از مخلوط کردن با سایر ضد عفونی کننده ها خودداری کنید، زیرا ممکن است مقدار زیادی گاز سمی تولید کند.

برای جلوگیری از این امر، مطابق با دفترچه راهنمای محصول از آن استفاده کنید.

مواد مقاوم در برابر حرارت:

این وسایل را می توان با جوشاندن به مدت ۱۵ دقیقه ضد عفونی کرد.

e- چه زمانی دستهای خود را بشوییم؟

پس از بازگشت از یک مکان عمومی، پس از لمس لوازم عمومی، پس از عطسه و سرفه، پس از در آوردن ماسک، قبل و بعد از خوردن غذا، پس از لمس اشياء آلوده.

f- با چه موادی دست خود را بشوییم؟

با مایع دستشویی، آب جاری و صابون، یا مایع های ضد عفونی کننده دست حاوي الكل.

g- دست ها را چگونه باید شست؟

دستها زیر جریان آب خیس شود.

مقدار مناسب مایع دستشویی یا صابون را به صورت یکسان به کف، پشت، انگشتان و قسمت داخلی آن مالیده شود.

دست ها با دقت به مدت ۱۵ ثانیه به صورت زیر به هم مالیده شود.

مالیدن کف دست ها و زیر انگشتان دو دست به یکدیگر.

مالیدن کف یک دست روی پشت دست دیگر.

کف دستها را به صورتی که انگشتان دست از میان یکدیگر رد شوند به هم بمالید.

انگشتان یکی از دست ها را به داخل جمع کرده، پشت انگشت ها را به داخل دست دیگر بمالید.

مالش گردشی شست یک دست در کف دست دیگر و بالعکس.

و مالش مدور و رفت و برگشتی با انگشتان بسته یک دست روی کف دست دیگر و بالعکس

دستها را زیر آب شستشو دهید.

دست ها را با دستمال یا حوله تمیز پاک کنید.

شش سرفصل باقیمانده را در بخش دوم مطالعه نمایید.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مقاله

ارسال نظر