همه چیز درباره پردازنده کامپیوتر CPU

همه چیز درباره پردازنده کامپیوتر CPU
آشنایی کامل و جامع با پردازنده کامپیوتر cpu

پردازنده کامپیوتر یا CPU برگرفته از سرواژه Central Procesing Unite به معنی "واحد پردازش مرکزی" است که همانند مغز انسان در کامپیوتر کار می‌کند، این قطعه جزء پیچیده‌ترین و مهمترین قطعه سخت افزاری کامپیوتر برای خرید می‌باشد، در این مقاله به طور کامل با آن آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید: مغز سی پی یو


آشنایی با مشخصات پردازنده

فرکانس پردازنده | Clock Speed

به تعداد کارهایی که پردازنده در یک ثانیه می‌تواند انجام دهد فرکانس پردازنده (سرعت کلاک ، Clock Speed) گویند و واحد اندازه گیری آن هرتز Hz است.

فرکانس پردازنده قبل از اینکه پردازنده های چند هسته‌ای به وجود بیایند خیلی مهم بود البته هنوز هم مهم است و هر چه بالاتر باشد سرعت پردازنده بیشتر می‌شود ولی امروزه با استفاده از پردازنده‌های چند هسته‌ای کارایی بالاتر می‌رود.

گیگاهرتز چیست؟

یک گیگاهرتز برابر با یک میلیارد هرتز است و وقتی می‌گوییم که فرکانس پردازنده‌ای 3.8 گیگاهرتز است یعنی که در یک ثانیه 3800000000 کار می‌تواند انجام دهد.


پردازنده چند هسته ای

پردازنده چند هسته ای

به جایگذاری چند پردازنده فیزیکی در یک پردازنده گویند، قبلا یک قطعه پردازنده که خریداری می‌کردید درون آن فقط همان یک پردازنده بود ولی پردازنده‌ های چند هسته‌ ای مثل این هست که چند تا از آن قطعه‌های پردازنده را به هم چسبانده و تبدیل به یک قطعه پردازنده شده‌اند.

سی پی یوهای چند هسته ای سرعت و قدرت بسیار بالایی دارند.

همیشه تعداد هسته‌ها زوج هست مثلا پردازنده 2 یا 4 یا 6 هسته‌ای.


Thread  چیست؟

سی پی یوهایی که قابلیت Multithreading دارند هر هسته آن می‌تواند همزمان دو کار را انجام دهد که به آن Thread  یا هسته مجازی و منطقی گویند.

اینتل به این کار Hyper Threading و ای ام دی آن راSMT یا Simultaneous Multithreading می‌نامند.

اگر مشخصات سی پی یوها را دیده باشید نوشته‌اند که:

 • Cores 6 , Threads 12 یعنی دارای شش هسته فیزیکی و دوازده هسته مجازی.
 • Cores 4 , Threads 8 یعنی دارای 4 هسته فیزیکی و 8 هسته مجازی.

چگونه از داخل ویندوز بفهمیم که سی پی یو چند هسته‌ای است؟

برای اینکه از داخل ویندوز تعداد هسته‌های پردازنده را بفهمید دو روش وجود دارد:

الف) در قسمت جستجوی ویندوز عبارت system Information را جستجو کنید و سپس در پنجره باز شده کلمه Processor را پیدا کنید و حالا می‌توانید تمامی مشخصات پردازنده دستگاه‌تان را ببینید.

system Information

ب) دکمه‌های CTRL و ALT و DELETE را همزمان بزنید و سپس وارد Task Manager شوید حالا به قسمت Performance وارد شوید، در اینجا می‌توانید تمامی اطلاعات پردازنده دستگاه را در هر لحظه مشاهده کنید.

Task Manager

در فیلم زیر تمامی مراحل انجام این روش را می‌بینید

پ) با دانلود برنامه CPU-Z و نصب آن بر روی ویندوزتان می‌توانید کلیه مشخصات پردازنده و حتی بقیه سخت افزارهای کامپیوترتان نظیر مادربرد، حافظه رم، گرافیک را ببینید.

CPU-Z

ت) اگر هم مدل پردازنده را می‌دانید می‌توانید با استفاده از اینترنت و جستجوی مدل آن در سایت رسمی، تمامی مشخصات آن را ببینید.


آتش پردازنده

TDP چیست؟

مقدار گرمایی که پردازنده تولید می‌کند را Thermal Design Pofile/Power گویند که با وات اندازه گیری می‌شود.


Cache سی پی یو

کش یا حافظه پنهان سی پی یو به حافظه موقتی (رم) گویند که درون سی پی یو قرار دارد و کاربرد آن اینست که اطلاعات مهمی که سی پی یو نیاز دارد را به جای ذخیره در رم کامپیوتر در کش سی‌پی‌یو ذخیره می‌کند، زیرا کش سرعت بالاتری دارد و همچنین فاصله کش از سی پی یو کمتر از فاصله رم از سی پی یو است پس به همین دلیل هم سرعت انتقال اطلاعات بیشتر می‌شود.

سه نوع کش در پردازنده وجود دارد:

 • L1 سریع اما کم ظرفیت
 • L2 ظرفیت بیشتر و سرعت کمتر
 • L3 بیشترین ظرفیت و کمترین سرعت

کش پردازنده بعد از فرکانس پردازنده بیشترین تاثیر را روی سرعت دارد.


اورکلاک

اورکلاکینگ سی پی یو

اورکلاکینگ Overclocking سی پی یو یعنی دستکاری و افزایش فرکانس که درنتیجه باعث افزایش سرعت سی پی یو می‌شود.

این عمل باعث داغ شدن بیش از حد سی پی یو می‌شود که برای رفع داغی سی پی یو باید از خنک کننده‌های حرفه‌ای استفاده کنید.

تذکر: انجام اورکلاکینگ سی پی یو نیاز به تخصص دارد و اگر به خوبی نتوانید آن را انجام دهید باعث نابودی سی پی یو می‌شود.


توربو بوست

توربو بوست یک تکنولوژی در پردازنده های اینتل است که باعث می‌شود پردازنده در مواقع مورد نیاز به صورت اتوماتیک اورکلاک انجام دهد تا فرکانسش را بالاتر ببرد و در نهایت سرعت انجام کارها بیشتر شود، البته توربوست همیشه انجام نمی‌شود بلکه در مواقع ضروری که نیاز باشد انجام می‌شود.

این تکنولوژی باید در  پردازنده وجود داشته باشد پس حین انتخاب پردازنده اینتل توجه داشته باشید که از توربو بوست پشتیبانی کند.


سوکت پردازنده

هنگام خرید پردازنده و مادربرد با واژه‌ سوکت برخورد می‌کنید و می‌بینید که انواع گوناگونی سوکت وجود دارد، در ادامه توضیح جامعی درباره سوکت می‌دهیم.

سوکت چیست؟

پردازنده را یک لامپ و سوکت را سرپیچ لامپ در نظر بگیرید حال برای اتصال لامپ به برق باید آن را به سرپیچ وصل کنید پس همینطور هم برای اتصال پردازنده به مادربرد باید پردازنده را از طریق سوکت به مادربرد وصل کنید.

سی پی یو و مادربرد

 تفاوت انواع سوکت ها در چیست؟

همانند لامپ که برای اندازه و مدل‌های مختلف سرپیچ‌های متفاوتی وجود دارد، پردازنده کامپیوتر هم در اندازه و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند و به همین دلیل سوکت‌های مختلفی نیز وجود دارد.

پردازنده های اینتل و AMD در معماری و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند پس به همین دلیل هر نوع از پردازنده سوکت مخصوص به خود را دارد و باید مادربردی را خریداری کنید که سوکت آن با پردازنده شما یکسان  باشد.

سوکت پردازنده و مادربرد در لپ تاپ

در لپ تاپ پردازنده مستقیما به مادربرد درج شده و از سوکت استفاده نشده است، به این دلیل که استفاده از سوکت باعث اشغال فضا و ایجاد گرمای بیشتری می‌شود که کاهش دما و فضا در لپ تاپ ضروری است.

چند نوع از انواع سوکت های پردازنده اینتل

 • LGA 1200    سال معرفی 2020  مناسب برای پردازنده های Intel Comet Lake
 • LGA 2066    سال معرفی 2017  مناسب برای پردازنده‌های  Intel Skylake-X و Intel Kaby Lake-X
 • LGA 1151    سال معرفی 2015  مناسب برای پردازنده های Intel Skylake و Intel Kaby Lake و Intel Coffee Lake

چند نوع از انواع سوکت های پردازنده AMD

 • Socket sTRX4/Socket SP3r3  سال معرفی 2019   مناسب برای پردازنده های AMD Ryzen Threadripper
 • Socket AM4  سال معرفی 2017    مناسب برای پردازنده های AMD Ryzen 9 و AMD Ryzen 7 و AMD Ryzen 5 و AMD Ryzen 3  وAthlon 200
 • Socket FM1  سال معرفی  2011   مناسب برای پردازنده‌های AMD Llano Processors

مشاهده تمامی انواع سوکت های پردازنده با مشخصات کامل در سایت ویکیپدیا

نکته: برای خرید پردازنده حتما باید نوع سوکت آن با نوع سوکت مادربردتان یکسان باشد، اگر مادربرد را دارید و قصد خرید پردازنده دارید پس حتما باید پردازنده‌ای انتخاب کنید که سوکت آن با سوکت مادربرد یکی باشد ولی اگر پردازنده دارید و قصد خرید مادربرد را دارید پس حتما باید مادربردی را انتخاب کنید که با سوکت پردازنده شما یکی باشد.


لیتیوگرافی

لیتیوگرافی پردازنده

لیتیوگرافی در زبان یونانی یعنی سنگ نگاری.

در پردازنده به فاصله بین اجزای داخلی لیتیوگرافی گویند، مثلا در لیتیوگرافی 10 نانومتری یعنی فاصله بین اجزا داخلی پردازنده 10 نانومتر است، هر چقدر این عدد کوچک‌تر باشد بهتر است.

نانومتر چیست؟

هر نانومتر برابر با یک میلیون میلی‌متر است.

مزایای لیتیوگرافی کم

 • تعداد ترانزیستور بیشتر

وقتی عدد لیتیوگرافی کمتر شود پس فضای خالی بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد که در نتیجه شرکت‌های تولید کننده پردازنده می‌توانند تعداد ترانزیستور اضافی در فضای خالی قرار دهند که همین باعث افزایش قدرت پردازنده می‌شود.

 • مصرف انرژی

با کاهش لیتیوگرافی که در نتیجه باعث کاهش فضا بین قطعات پردازنده می‌شود مصرف انرژی کمتر شده و دمای ایجاد شده نیز کاهش می‌یابد.

 • افزایش فرکانس پردازنده

در لیتیوگرافی کم، اندازه خازن پردازنده نیز کم می‌شود که باعث شارژ و دشارژ سریعتر خازن‌ها شده و در نتیجه فرکانس پردازنده افزایش می‌یابد.

 • هزینه ساخت

هر چه لیتیوگرافی کمتر شود و در نتیجه فاصله بین قطعات پردازنده کمتر شود و تعداد ترانزیستورها افزایش یابد در نهایت باعث کاهش استفاده از سیلیکون می‌شود، سیلیکون ماده‌ای است که در آزمایشگاه تولید می‌شود و بسیار گران است.


گرافیک در سی‌پی‌یو

پردازنده‌های مرکزی که به آن CPU گویند در درون خوشان یک پردازنده گرافیکی GPU دارند که می‌توانند بسیاری از کارهای گرافیکی را بدون داشتن کارت گرافیک جداگانه‌ای انجام دهند به طوریکه امروزه پردازنده‌های گرافیکی مجتمع در سی‌پی‌یوها به قدری پرقدرت هستند که حتی قادر به نمایش کیفیت 4K و 3D هستند و حتی فرکانسی بیشتر از یک گیگاهرتز دارند، پس می‌توان بدون خرید کارت گرافیک بسیاری از کارها را با همین پردازنده گرافیکی درون سی‌پی‌یو انجام داد ولی اگر کارهای گرافیکی سنگین انجام می‌دهید باید کارت‌ گرافیک قوی خریداری کنید.

تمامی سی‌پی‌یوهای اینتل درون خودشان دارای پردازنده گرافیکی GPU هستند ولی بسته به مدل‌ سی‌پی‌یوهای AMD بعضی از آن‌ها پردازنده گرافیکی ندارند پس باید حین خرید پردازنده cpu توجه کنید که مدل و مشخصات پردازنده گرافیکی آن چیست.

در فروشگاه ما: مشاهده انواع پردازنده کامپیوتر


برندهای پردازنده

در طراحی و تولید پردازنده‌ های کامپیوتر، لپ تاپ و سرور دو شرکت اینتل / Intel و ای‌ام‌دی / AMD وجود دارند که هر دو بسیار با یکدیگر در رقابت هستند.

cpu اینتل

اینتل / Intel

اینتل intel برگرفته از عبارت Integrated Electronics به معنی "مجتمع الکترونیک" است در سال 1968 میلادی در زمینه تولید سخت افزارهای کامپیوتری فعالیت خودش را در آمریکا آغاز کرد و امروزه اکثر پردازنده‌های استفاده شده از این شرکت هستند.

لیست مدل‌ های سی پی یو اینتل:

 • Pentium 1, 2, 3, 4
 • Celeron
 • Pentium Dual Core
 • Core Solo
 • Core Duo
 • Core 2 Duo
 • Core 2 Quad
 • Core i3, i5, i7, i9

پس از معرفی Core I نسل بندی به پردازنده اینتل وارد شد که در جدول زیر تمام نسل‌های سی پی یو core I را به همراه مشخصاتشان میبینیم.

نسل پردازنده اینتل سال عرضه نام معماری
نسل اول 2010 Nehalem
نسل دوم 2011 Sandy Bridge
نسل سوم 2012 Ivy Bridge
نسل چهارم 2013 Haswell
نسل پنجم 2015 Broadwell
نسل ششم 2015 SkyLake
نسل هفتم 2016 KabyLake
نسل هشتم 2017 KbyLake R
نسل نهم 2017 Coffee Lake
نسل دهم 2018 Ice Lake - Cannon Lake
نسل یازدهم 2020 Tiger Lake

در یک نسل از پردازنده‌های اینتل سرعت و قدرت

 Intel Core-i9 بیشتر از Intel Core-i7

 Intel Core-i7 بیشتر از Intel Core-i5

و Intel Core-i5 بیشتر از Intel Core-i3 است

چگونه نسل پردازنده‌های اینتل را از روی مدل آن بفهمیم؟

از اعداد نوشته شده روی مدل پردازنده کلی اطلاعات می‌توان به دست آورد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

 اگر 3 رقم در مدل سی پی یو اینتل بود یعنی که جزء اولین نسل از پردازنده های Core i است؛ نسل 2 تا 9 و 11 دارای 4 رقم هستند و نسل 10 هم 5 رقم دارد، اولین عدد در آن‌ها نشان دهنده نسل سی پی یو Intel Core i هست و هر چه اعداد بعد از آن بزرگتر باشد نشان دهنده اینست که سی پی یو قوی‌تر و سریع‌تر است.

Intel Core i5-5287  نسل 5 سی پی یو اینتل است

Intel Core i5-10400T نسل 10 سی پی یو اینتل است زیرا با عدد یک شروع شده و دارای پنج عدد است.

Intel Core i7-1160G7 نسل 11 سی پی یو اینتل است زیرا با عدد یک شروع می‌شود و دارای چهار رقم است که اگر سه رقم بود یعنی که نسل یک بوده است.

Intel Core i7-6700HQ نسل 6 سی پی یو اینتل است

 

حروف آخر مدل پردازنده اینتل چیست؟

گاهی در آخر مدل سی پی یو اینتل حروفی انگلیسی وجود دارد که هر کدام از آن حرف‌ها معنی خاصی دارد، به جدول زیر دقت کنید.

حرف انتهای مدل پردازنده اینتل توضیح
U فوق کم مصرف بودن پردازنده
K قابلیت اورکلاک کردن پردازنده
T کم مصرف بودن
S کم مصرف بودن
X سرعت بالا
Q چهار هسته‌ای
M مناسب برای موبایل و تبلت
HQ مناسب برای کارهای گرافیکی (سرعت بالا در پردازنده‌های چهار هسته‌ای)
HK گرافیک قوی و امکان اورکلاک

پردازنده سرور زئون اینتل

پردازنده های زئون Xeon اینتل مختص سرورها ساخته شده‌اند.

 

معرفی دو مدل پردازنده اینتل:

Intel Core i9-10850K

 • دسکتاپ
 • سوکت FCLGA1200
 • نسل 10
 • قابل اورکلاک کردن (بخاطر حرف K آخر)
 • لیتیوگرافی 14 نانومتر
 • 10 هسته فیزیکی و 20 هسته مجازی
 • بیشترین فرکانس پردازنده 5.2 گیگاهرتز
 • کش 20 مگابایت
 • TDP= 125W
 • مدل پردازنده گرافیکی Intel UHD Graphics 630
 • بیشترین فرکانس پردازنده گرافیکی 1.2 گیگاهرتز
 • پشتیبانی از کیفیت 4K
 • و کلی مشخصات دیگر که در سایت رسمی اینتل می‌توانید ببینید

       Intel Core i3-9300T

 • دسکتاپ
 • سوکت FCLGA1151
 • نسل 9
 • کم مصرف ( بخاطر حرف T آخر)
 • لیتیوگرافی 14 نانومتر
 • 4 هسته فیزیکی و 4 هسته مجازی
 • بیشترین فرکانس پردازنده 3.8 گیگاهرتز
 • حافظه کش 8 مگابایت
 • TDP 35 وات
 • پشتیبانی از حافظه DDR4 تا حداکثر حافظه 64 گیگابایت
 • مدل پردازنده گرافیکی Intel UHD Graphics 630
 • بیشترین فرکانس پردازنده گرافیکی 1.1 گیگاهرتز
 • پشتیبانی از کیفیت 4K
 • و کلی مشخصات دیگر که در سایت رسمی اینتل می‌توانید ببینید

 تاریخچه لوگوهای اینتل

در تصویر زیر تاریخچه‌ای از لوگوهای اینتل را می‌بینید.

لوگوهای اینتل


ای‌ام‌دی / AMD

ای ام دی AMD بر گرفته از عبارت Advanced Micro Devices به معنی "دستگاه‌های کوچک پیشرفته" است که یک شرکت آمریکایی ساخت پردازنده CPU است.

این شرکت یک سال پس از اینتل یعنی در سال 1969 میلادی تاسیس شد.

ای ام دی در سال 2006 با خرید شرکت ATI وارد دنیای کارت گرافیک شد و کارت‌های گرافیک رادئون radeon را روانه بازار کرد که رقیب سرسخت کارت های گرافیک انویدیا nvidia هستند.

انواع پردازنده های AMD

در سال 2017 AMD نوع جدیدی از پردازنده‌های خود را با نام رایزن Ryzen معرفی کرد.

پردازنده های ای‌ام‌دی رقابت را با اینتل باخته بودند تا اینکه با معرفی پردازنده های رایزن به رقابت سرسختانه با اینتل برگشت.

بر طبق سایت رسمی AMD پردازنده‌های آن به صورت زیر دسته بندی شده‌اند:

دسکتاپ

 1. مصرف کننده
 • Ryzen Threadripper
 • Ryzen
 • Ryzen With Graphics
 • Althon With Graphics
 1. بیزینسی
 • Ryzen Pro
 • Althon Pro
 • Pro Technologies
 • Business PCS

لپ تاپ

 1. مصرف کننده
 • Ryzen
 • Althon
 • Chromebook
 1. بیزینسی
 • Ryzen
 • Pro Technologies
 • Business PCS

تجمیع شده | Embeded

 • Epyc
 • Ryzen
 • G Series
 • R Series

ورک استیشن

سرور

 

AMD Ryzen Threadripper

این سری از پردازنده جزء دسته دسکتاپ  و مصرف کننده است یعنی مردم می‌توانند ازآن برای کامپیوترهای های خود استفاده کنند.

این پردازنده ها بسیار پرقدرت و پر سرعت هستند که در ادامه چند مدل از این نوع پردازنده را معرفی می‌کنیم.

AMD Ryzen Threadripper 3990X

 • 64 هسته
 • بیشترین فرکانس آن 4.3 گیگاهرتز
 • 288 مگابایت حافظه کش

AMD Ryzen Threadripper 2950X

 • 16 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.4 گیگاهرتز
 • 40 مگابایت حافظه کش

AMD Ryzen Threadripper 3970X

 • 32 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.5 گیگاهرتز
 • 144 مگابایت حافظه کش

رایزن amd

AMD Ryzen

همانند سی پی یوهای اینتل که دارای چهار سری  Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 است رایزن نیز دارای چهار سری Ryzen3 , Ryzen5 , Ryzen7 , Ryzen9 می‌باشد که هرکدام دارای مدل‌ها و نسل بندی هستند.

در ادامه چند مدل از سی‌پی‌یوهای AMD Ryzen از دسته دسکتاپ و مصرف کننده را می‌بینیم.

AMD Ryzen 9 5950X

 • 16 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.9 گیگاهرتز
 • 72 مگابایت کش

AMD Ryzen 5 5600X

 • 16 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.9 گیگاهرتز
 • 72 مگابایت کش

AMD Ryzen 3 3100

 • 4 هسته
 • بیشترین فرکانس 3.9 گیگاهرتز
 • 18 مگابایت کش

 

AMD Ryzen With Graphics

این مدل پردازنده AMD در درون خود یک پردازنده گرافیکی نیز دارد البته این پردازنده گرافیکی ضعیف‌تر از پردازنده‌های گرافیکی است که به صورت جداگانه خریداری و نصب می‌شوند.

AMD Ryzen 7 4700G

 • پردازنده 8 هسته
 • پردازنده گرافیکی 8 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.4 گیگاهرتز
 • فرکانس پردازنده گرافیکی 2100 مگاهرتز
 • مدل گرافیک: Radeon
 • پردازنده 12 مگابایت کش
 • تاریخ معرفی 1399/04/31 شمسی

AMD Ryzen 3 4300GE

 • پردازنده 4 هسته
 • پردازنده گرافیکی 6 هسته
 • بیشترین فرکانس 4.0 گیگاهرتز
 • فرکانس پردازنده گرافیکی 1700 مگاهرتز
 • مدل گرافیک: Radeon
 • پردازنده 6 مگابایت کش
 • تاریخ معرفی 1399/04/31 شمسی

AMD Athlon

مدلی از پردازنده‌های ای ام دی با قیمتی کمتر که مناسب کارهای سبک است.


amd فرمول یک

AMD و فرمول یک

ابتدای فصل 2020 مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، ای ام دی همکاری بلند مدت خود را با تیم مرسدس بنز آغاز کرد و حالا این تیم از کامپیوترهای پرقدرت ای ام دی استفاده می‌کند.

توتوولف مدیر عامل تیم فرمول یک مرسدس بنز درباره همکاری با ای ام دی گفته است که:

نوآوری در قلب [مسابقات] فرمول یک جای دارد؛ برای افزایش عملکردمان، همیشه سعی کردیم مرزهای فناوری را جا‌به‌جا کنیم؛ خشنودیم که AMD به ‌عنوان همکار به تیم پیوسته و با کشف راه‌حل‌های پیچیده برای گشایش عملکرد بالقوه‌ی همچنان ناشناخته مسیر خود را دنبال می‌کنیم.

قابل توجه است که تیم فرمول یک مرسدس بنز امسال به هفتمین قهرمانی پیاپی خودش دست یافت و لوئیس همیلتون راننده این تیم رکورد مایکل شوماخر را شکست.


Apple M1

پردازنده اپل

اپل در سال 2020 از اولین پردازنده اختصاصی کامپیوتر خودش با نام M1 رونمایی کرد، این پردازنده فعلا بر روی سه محصول اپل به کار رفته است و حدودا دو سال طول می‌کشد تا اپل تمامی محصولاتش را مجهز به پردازنده M1 کند.


آموزش مقایسه دو سی پی یو

نمی‌توان تمامی مشخصات و انواع مدل‌های پردازنده‌ها را دانست تا فقط با مشاهده مدل آن‌ها بتوان بین شان مقایسه انجام داد.

برای مشاهده تمامی مشخصات هر پردازنده‌ای باید به سایت رسمی همان پردازنده رجوع کنید ولی برای مقایسه پردازنده‌ها سایت‌هایی وجود دارند که آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنند، در ادامه یک سایتی که سی پی یوها را با هم مقایسه می‌کند و تمامی مشخصات آن‌ها را به شما می‌دهد معرفی می‌کنیم.

cpu boss

به این سایت مراجعه کنید، در صفحه اول سایت در دو کادر بالا می‌توانید دو نوع سی پی یو را وارد کنید و سپس دکمه Compare را بزنید، در صفحه بعدی کلیه مشخصات و رتبه بندی هر دو سی پی یو را می‌توانید ببینید.


سفر به درون پردازنده

در تصویر زیر یک معماری از پردازنده‌ها را می‌بینید، همانطور که مشاهده می‌کنید دارای 6 هسته فیزیکی و یک پردازنده گرافیکی است، حافظه کش L3 هم بین هسته‌ها قرار گرفته است.

هسته پردازنده


چه پردازنده‌ای بخریم؟

از قدیم در انتخاب سیستم عامل برای کامپیوتر همیشه رقابت بین مایکروسافت، برای انتخاب کنسول بازی رقابت بین ایکس باکس و پلی استیشن، همچنین برای انتخاب پردازنده کامپیوتر نیز رقابت بین اینتل و ای‌ام‌دی بوده است.
پردازنده اپل فقط در کامپیوترهای خودش استفاده می‌شود و نمی‌توان آن را جداگانه خرید و در هر کامپیوتری نصب و استفاده کرد.
در نهایت اینکه علاوه بر پردازنده کامپیوتر باید به مادربرد، رم و هارد نیز توجه داشته باشید و قدرت و سرعت همه این قطعات باید با یکدیگر هماهنگ باشند به طوریکه اگر بهترین پردازنده را خریدید باید بقیه قطعاتتان نیز بهترین باشند وگرنه باعث گلوگاه می‌شود، به طور مثال اگر رم ضعیفی را همراه با پردازنده‌ای قوی استفاده کنید سرعت کلی کامپیوترتان کم می‌شود و رم ضعیفتان باعث ایجاد گلوگاه می‌شود؛ البته در لپ تاپ همه سخت افزارها متناسب با هم با یکدیگر کانفیگ شده‌اند.

امیدواریم این مقاله آشنایی کامل و راهنمای خرید پردازنده کامپیوتر برایتان مفید بوده باشد

نظرات و سوالاتتان را در قسمت پایین ارسال کنید

فروشگاه اینترنتی یاقوت

ارسال نظر